Jak na pěstování zázvoru? Koření i všelék

Zázvor bývá označován jako všelék, protože má blahodárné účinky na naše tělo. Navíc příjemně voní i chutná, a pokud vám vykvete, z jeho krásných květů budete nadšení. Kromě čaje mají mnozí rádi dýňovou polévku se zázvorem, zelenou kávu se zázvorem nebo nakládaný zázvor. Jak si zázvor vypěstovat a jak ho použít?

Pěstování zázvoru z kořene nebo sazenice?

Ze semen je pěstování zdlouhavé. Lepší je zakoupit předpěstované sazenice zázvoru v zahradnictví, hobby marketu či květinářství. Přes internet spíše zakoupíte jen semena. U koupené rostliny je ale riziko, že jí změna prostředí nemusí dělat dobře. Proto si zkuste zázvor vypěstovat z kořene, podobně jako avokádo z pecky.

Pěstování zázvoru v bytě

Na přelomu zimy a jara si vyberte čerstvý kořen zázvoru, který má rašící pupen. Kořen zázvoru uřízněte 5 cm od pupenu a zasaďte s pupenem do květináče s kvalitní zeminou. Květináč postavte na nějaké teplé místo a pravidelně ho zalévejte. Zvolte polostín a teplo, ne přímé slunce. Důležitá je kvalitní a stále vlhká půda.

Přesazování zázvoru

V průběhu pěstování zázvor přesaďte do většího květináče, aby měl dostatek místa pro rozvoj oddenků. Snažte se kořenový bal moc nepoškodit. Na podzim omezte zálivku a nechte květináč pomalu vysychat. Oddenky opatrně vyjměte z půdy a použijte je třeba na přípravu čaje. Jeho aroma pomáhá podobně jako eukalyptus.

Pěstování zázvoru venku

Zázvor lze pěstovat i na zahradě. Půda musí obsahovat dostatek živin a důležitá je její propustnost. Zázvor nemá rád přímé slunce, proto jej zasaďte do polostínu, kde na něj v létě nebude celý den svítit slunce. V létě jej dostatečně zalévejte a na podzim zálivku omezte. Zatažené oddenky vyberte z půdy a zpracujte.

Jak zasadit zázvor?

Na jaře zakupte čerstvý kořen zázvoru a nechte na něm vyrašit pupen. Pak jej i s ním na vrcholu uřízněte na velikost asi 5 cm od pupenu. Zázvor pak zasaďte těsně pod povrch nakypřené půdy, nejlépe do skleníku, fóliovníku či pařeniště. Protože zázvor nemá rád zimu, nespěchejte. Nejlepší období pro výsadbu je půlka května.

Zalévání zázvoru

Zázvor pravidelně zalévejte, rostlina potřebuje vlhko. Zalévejte denně do misky, nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Zázvor vyžaduje vyšší vlhkost, ale zálivka má být častější a v menší dávce. Pravidelně přihnojujte organickými hnojivy. Po zasazení můžete za 3 až 4 měsíce realizovat menší sklizeň. Odhrňte zeminu, odřízněte kousek oddenku. Po roce skliďte největší oddenek, nové si bez něj poradí.

Využití zázvoru

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při nachlazení, rýmě, kašli, viróze i chřipce a působí i preventivně, jako rýmovník i česnek. Můžete si připravit zázvorový čaj i čaj z rýmovníku. Doporučuje se při nechutenství, upravuje zažívání, proti žaludečním nevolnostem, pro podporu chuti k jídlu, při bolestech hlavy, nevolnostech v těhotenství a cestování. Má protirakovinné účinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *