Jak vyprat záclony a závěsy

Praní záclon a závěsů je někdy náročnější, než se zdá. Jde o velké kusy látky, na které je třeba použít správné prací prostředky, teplotu vody i vhodný prací program. Je třeba jim také vrátit bílou barvu, pokud jsou zašlé, zašedlé nebo zažloutlé. Jak správné vyprat záclony a závěsy, aby byly bílé?

Automatické pračky dnes disonují speciálními programy, které jsou přímo určené k praní záclon. Je třeba zvolit vhodný program i prací prostředek. Co dělat, když už záclony a závěsy nejsou zrovna bílé?

 Soda a sůl na zašlé záclony

Záclony jsou zašlé, protože je máte třeba v kuchyni, nebo doma kouříte, kde zachycují okolní pachy, mastnotu a nečistoty. Jestliže pozbyly svou bělost, zkuste sodu a sůl. Před samotným praním je minimálně na hodinu namočte do roztoku studené vody, soli a krystalické nebo sypké sody. Dejte hrst soli a na 10 litrů vody asi půl kila sody. Sodu i sůl dobře rozpusťte a dejte záclony či závěsy do lázně. Pro vyšší bělost můžete přidat i prášek do pečiva. Všechny usazeniny a prach se pak ze záclon a závěsů uvolní. Následně záclony vymáchejte v čisté vodě, odstřeďte a začněte prát.

Záclony perte šetrně

U většiny záclon je třeba volit šetrnější program na praní než u běžnému druhu prádla. Nemůžeme také dát do pračky velké množství najednou. Při standardním objemu bubnu pračky 4 až 5 kg můžeme vložit záclonu o rozměru 18 až 25 m², což je obvykle metráž vycházející na jedno okno. Volíme nejšetrnější program na jemné prádlo, nebo přímo program určený k praní záclon. Záclony se perou vždy jen ve vlažné vodě, ideálně o teplotě 30 ˚C. Můžete je dát i do prací síťky, aby se nepoškodily. Záclony vkládáme do síťky i do pračky poskládané. Volíme i šetrné odstředění. Pak se záclony samy na okně vyvěsí.

Jak bělit záclony

Aby záclony nežloutly, používá se lžíce lihu a lžíce terpentýnu. Můžete také použít prášek do pečiva. Pokud chcete dosáhnout opravdu krásně bílého efektu, tato levná varianta určitě zabere. Použít lze i bělidla. Například Škrobenka Z je přímo určená na záclony. Krásně je vybělí a současně natuží. Jakmile je pověsíte, budou zářit a krásně držet faldy. Dříve se používala k bělení i šmolka neboli křemičitan kobalto-draselný. Dá se nahradit pár kapkami modrého inkoustu do poslední máchací lázně. Sám o sobě ale nebělí, jen se záclony rozzáří pod lomem světla. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *