Jak postavit plot z palet – Návod + inspirace

Kromě značné úspory peněz za materiál, který si prostě vezmete ze starých dřevěných palet, vám bude odměnou za vaši práci i uznání výsledků práce sousedů a obdiv kolemjdoucích. Plot z palet totiž může být praktický a pěkný současně.

Palety jsou novým celosvětovým trendem. Využívají je i designéři. Mnoho lidí si je oblíbili i hlavně kvůli jejich nízké ceně. Z palet si můžete vyrobit třeba i zahradní nábytek, nebo pěknou postel z palet. I když jsou palety primárně určeny na převoz těžkých věcí, využití najdete mnohem víc. Postavit z nich můžete klidně i pěkný plot. Dřevěné konstrukce jsou vyrobeny podle norem a mají specifickou velikost. Proto je velmi snadné s nimi manipulovat a skládat je do sebe a vedle sebe.

Jak vlastnoručně postavit plot z palet

Palety jsou často vyřazeny z oběhu z důvodu prasklých desek nebo rozpěr. Dřevo použité pro stavbu palet není nijak špatné kvality, takže pokud pečlivě zvládnete upravit paletu, můžete začít s výrobou paletového plotu. Nejjednodušší způsob, jak postavit paletový plot, je vytvořit nízkou verzi plotu z polovin palety. Tímto způsobem můžete chránit co největší prostor a ohraničit tak třeba záhony.

Paletový plot různých podob

Vyrobit si můžete i plot, do kterého zakomponujete záhon na bylinky. Pokud se vám podaří konstrukce palet opatrně rozložit na samostatné desky tak, abyste je nepoškodili, můžete si vyrobit plot nebo plot v rančerském stylu. Aby vám plot z palet opravdu dlouho vydržel, musí být desky dobře obroušeny a natřený, aby jej nenapadla hniloba, dřevokazné houby a škůdci. Ochranný nátěr může zanechat přírodní vzhled dřeva, nebo jej můžete různě barevně tónovat.

Vytvořte si vysoký paletový plot

Po odříznutí části desek ve spodní základně palety můžete vytvořit vyztuženou verzi předchozího plotu. Pokud si rozdělíte dvouvrstvou konstrukci palety na poloviny, můžete sestavit třeba i dvoumetrový plot. Stačí zkombinovat části palety na délku plotového úseku o výšce 1,4 až 1,5 m. Plot bude stejně pevný a pěkný na pohled, jako byste použili klasické desky.

Paletový plot z celých palet

Pokud nechcete vůbec palety řezat, rozdělávat a přestavovat dřevěné rámy palet, můžete plot na zahradu sestavit z celých palet. Propojit je můžete příčnou vodorovnou tyčí a vytvoříte si tak velmi silný plot s výškou 120 cm.

Robusní plot z palet

Pro vytvoření robustnější konstrukce plotu zatlučte do dřevěných sloupků z tyče. Maximální velikost paletové desky je 120 cm, a pokud paletu rozložíte na oddělené desky, snadno postavíte klasickou verzi zahradního plotu a dokonce si můžete z palety vyrobit i funkční bránu. Vzhled můžete nechat v přírodním provedení, nebo je natřít libovolnou barvou. Můžete jej natřít i čistě bílou barvou.

Paletový plot, který ocení i děti

I staré desky palet mohou dostat atraktivní vzhled, který ocení i děti. Můžete jej udělat barevný, natřít každou laťku jinou barvou, nebo na ně namalovat květy, zvířátka nebo panáčky třeba akrylovými barvami. Vršek latěk plotu můžete také seříznout do různé délky a jednotlivé latě do kulata, roviny i špičky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *