Eukalyptus v bytě může zbavit depresí – Jak jej pěstovat?

Blahovičník neboli či eukalyptus a latinsky Eucalyptus je tropická rostlina s intenzivní mentolovo-citrónovou vůní díky silici zvané eukalyptol neboli cineol. Působí blahodárně na horní cesty dýchací, při léčbě astmatu i proti depresím. Využívá se v lékařství i kosmetice.

Eukalyptus pochází z Austrálie a Tasmánie, ale roste po celých subtropech a tropech. Známe asi 700 druhů eukalyptů v podobě keřů i stromů. Některé druhy patří mezi nejvyšší stromy světa a dosahují výšky až 100 metrů. Odlišují se i tvarem a velikostí listů.

Listy rostlin

Mladé rostliny eukalyptů mají oválné, stříbřité listy, někdy jemně ochlupené. Vysoké stromy mají listy podlouhlé, špičaté, hladké a tmavě zelené. Většinou jsou stálezelené, neopadavé a mají bílé květy. U nás kvetou jen vzácně. Plodem jsou pak čtyřhranné tobolky. Pěstují se pro dřevo, pro vysoušení mokřadů, jako zelené hradby na krajích pouští, kde brání jejich rozšiřování. Dovedou přežít delší období sucha, ničivé požáry v buši i dlouhodobé zaplavení. Využití mají v lékařství a kosmetice.

Druhy blahovičníků

Nejznámější je blahovičník Gunnův – Eucalyptus gunni, blahovičník citrónový – Eucalyptus citriodora a blahovičník kulatoplodý – Eucalyptus globulus, který není vhodný do bytu. Je příliš velký a má roční přírůstek 3 až 10 metrů. Blahovičník Gunnův patří k nejvoňavějším a blahovičník citrónový dorůstá v přírodě výšky až 50 metrů, ale lze úspěšně tvarovat. Citrónovou vůni uvolňuje i při jemném doteku.

Do bytu i v létě na zahradu

Eukalyptus pěstujte jako pokojovou rostlinu, která má ráda letnění. Na podzim ji před zazimováním radikálně seřízneme. Blahovičníku nevadí ani přemísťování z místa na místo v závislosti na počasí. Na zimu eukalyptus umístíme do chladné místnosti, 5 až 10 °C, zimní zahrady či studeného skleníku. Větší eukalypty, jako blahovičník Gunnův a citrónový, snáší dobře nízké zimní teploty. I tak vyžadují ochranu před mrazem, třeba v podobě netkané textilie, pytloviny či bublinkové fólie.

Jak pěstovat blahovičník

Blahovičník lze pěstovat ze semen, výsev provádíme v únoru až březnu na povrch substrátu. Substrát udržujeme vlhký, ne přemokřený a teplotu pro klíčení 18 °C. Klíčí za 1 až 2 týdny. Zeminu namícháme v poměru 60 % zahradnického substrátu a 40 % rašeliny. Jednou za dva roky na jaře přesadíme do větších květináčů. Asi 2x měsíčně rostliny přihnojujeme hnojivem pro pokojové květiny. Uříznuté výhonky ve vodě rychle pustí kořeny jako řízky. Dejte je na chladné místo s rozptýleným světlem, ne na přímé slunce. Při nedostatku světla se vytahují. V létě vyžadují bohatou zálivku, ale ne přemokření. V zimě zálivku omezte. Zemina by měla v zimě vyschnout, ale ne přeschnout.

Zdroj: grafton-nursery.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *