Jak sázet a pěstovat česnek?

Vaření si bez česneku ani neumíme představit. Dokáže dodat pokrmům správný říz. Česnek je dobrý i zdravý a obsahuje mnoho prospěšných látek. Je považován za přírodní antibiotikum a pomáhá proti nachlazení.

Pro pěstování česneku si pořiďte sadbový česnek, který tvoří stroužky česneku bez poškození a plísně. Existují i jednotlivé druhy česneku. Odrůdy jsou s paličkami a bez nich, mají i různý způsob sklizně. Česnek paličák má na rozdíl od nepaličáku uprostřed své hlavičky palici, kdežto druhý druh tam má pouze nať. Liší se i doba sklízení. Česnek bez palice se sklízí, jakmile jeho nať zežloutne a lehne na zem. Paličáky zase sklízíme, jakmile zežloutne listí a konec stvolu se napřímí. Nejranější odrůdou česneku je třeba Ojetin a dá se sklízet již na začátku července.

Tip: Jak založit pařeniště

Sázení česneku

Důležité je správné načasování. Česnek se nejčastěji vysazuje na jaře v březnu až dubnu nebo na podzim. Záleží na tom, zda máme jarní či zimní odrůdu. Na zimu česnek sázíme až koncem listopadu. Je důležité, aby teplota několik dní nepřesáhla 9 °C. Takto sadbu ochráníme před půdní houbovou chorobou zvanou Fuzárie. Jarní odrůdy česneku sázíme již od března až do května. Česnek vysazujeme do vyhloubených rýh asi 10 až 15 cm od sebe. Každý stroužek přikryjeme 4 až 6 cm zeminy.

Na co si dát pozor

Česnek nesázíme každým rokem na jednom místě, jinak se půda vyčerpá a bude se postupně snižovat výnos plodin. Zvyšuje se i riziko zamoření půdy chorobami a škůdci. Ideální interval pro pěstování česneku na stejném místě je 4 roky. Česnek nesázejte na místo, kde byla předtím cibule nebo pórek. Půda je jimi stejně vyčerpaná, jako po česneku. Na půdu není česnek náročný, lze jej pěstovat i v písčitých a těžkých zeminách. Nejlépe se mu daří v lehčích půdách s větším obsahem humusu. Půda nesmí být přemokřená a na přímém slunci.

Škůdci česneku

Mezi choroby a škůdce řadíme zejména háďátko zhoubné a sklerocium. Jestliže se chcete vyhnout škůdcům, doporučuje se sadbu před sázením do půdy předem namořit. Zkuste přípravek Sulka, který velmi dobře účinkuje na většinu škůdců a chorob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *