Kolik stojí rekonstrukce kuchyně a koupelny?

Koupelna i kuchyň si jednou za čas žádají renovaci a modernizaci. S jakými náklady bychom při rekonstrukci koupelny a kuchyně měli počítat? Na tohle nezapomeňte.

Než se pustíte do rekonstrukce

Dobrá příprava sníží cenu a zabrání nepředvídaným výdajům. Cena rekonstrukce či renovace se odvíjí od rozsahu stavebních úprav, velikosti prostoru, dispozičních řešení a vybavení. Důležitý je i vzhled. Ujasněte si, zda bude koupelna i kuchyň ve skandinávském stylu nebo třeba minimalistickém stylu. V některých případech je nutné konzultovat stavební úpravy se statikem nebo mít i stavební povolení.

Celková rekonstrukce koupelny nebo kuchyně

V bytě počítejte s demontáží bytového jádra a provedením nového, bouráním a postavením nových stěn či příček, elektroinstalací i vodoinstalací. Přestavbu koupelny či kuchyně svěřte do rukou firem a řemeslníků. Nechte si zpracovat cenovou nabídku a připočítejte finanční rezervu 10 až 20 % na neočekávané výdaje.

Rekonstrukce koupelny

Zásadní je plocha rekonstruovaného prostoru. Bereme v úvahu rekonstrukci koupelny s průměrnou plochou 10 m2. Renovace koupelny vyjde orientačně minimálně na 100 000 Kč. Před úpravou podlahy, zkontrolujeme rovnost stěn, odstraníme zbytky omítky a nerovnosti, vyrovnáme podklad a provedeme penetraci.

Vyrovnání stěn a předělání podlahy

Za odstranění staré dlažby zaplatíte kolem 110 až 130 Kč/m2. Přibližně 1 500 Kč počítejte na vyrovnání podkladu pod dlažbu samonivelační stěrkou. Obklady a dlaždice vybírejte podle barvy, rozměrů a vlastností. Cenové rozpětí se liší, u dlažby 30 x 30 cm asi 400 Kč/m2 plus cena materiálu k pokládce dlažby, např. lepidla, spárovací hmoty, hydroizolačního nátěru či lišt a práce asi 900 Kč/m2.

Obklady stěn a strop

Práce při výměně obkladu mohou vyjít asi na 10 000 až 12 000 Kč při ploše 18 m2. Jde o odstranění starého obkladu, vyrovnání podkladu, lepení a spárování nového obkladu, stavební chemii a cenu keramického obkladu. Můžete přidat montáž podhledů či stropů ze sádrokartonu. Na stěny a strop je třeba nanést speciální omítku a nátěr do vlhkých místností i malbu a připočítat asi 4 000 Kč na práci.

Rozvody vody i elektřiny a sanitární vybavení

Při výměně rozvodů elektřiny, odpadu a vody se ceny liší v závislosti na dodavateli a rozsahu prací. Provedení instalací je nutné nechat na odbornících. Při nákupu a montáži běžného sanitárního vybavení můžete počítat za umyvadlo, umyvadlovou a vanovou baterii, vanu nebo sprchový kout minimálně 20 000 Kč. Počítejte i s revizními dvířky a větracími mřížkami.

Osvětlení koupelny

Osvětlení můžete zvolit stropní, podhledové i nástěnné, vhodné do vlhkého prostředí. Základní stropní svítidlo s nástěnným pro osvětlení zrcadla pořídíte asi za 5 000 Kč plus montáž odborníkem. Připočítejte cenu za novou pračku. Na kvalitní dveře, zárubně a kování počítejte asi 7 000 Kč.

Renovace kuchyně 

Pokud má malá kuchyň plochu jako koupelna, rozsah prací je obdobný. Před renovací si ujasněte, zda bude kuchyň samostatná či propojená s obývákem. Nová kuchyň nás může vyjít na 150 000 Kč a více. Záleží i na tom, jaké si zvolíte vychytávky do kuchyně. Začínáme demontáží kuchyňské linky a dlažby, která vyjde asi na 5 000 Kč.

Rozvody vody, odpadů a elektřin

Výměna elektrických a vodovodních instalacídemontáží starých rozvodů a provedení nových elektro a instalatérských rozvodů včetně odpadu může stát 15 000 Kč a více. Stěny a podlahy v podobě obkladů a dlažby budou mít podobné náklady jako u koupelny. Podívejte se, jaká barva do kuchyně je vhodná.

Stěny, obklady, malba a dlažba

Provedení dlažby na ploše 10 m2 může vyjít na 7 000 Kč, obklady za linkou na ploše 4 m2 asi na 3 000 Kč. Levnější jsou omyvatelné nátěry nebo tapety, praktické jsou i celoplošné desky z tvrdého PVC nebo dřevovlákna. Dražší bývají skleněné desky. Náklady na vymalování u plochy 30 m2 vyjdou asi na 2 000 Kč.

Výměna kuchyňských spotřebičů

Kombinovaný sporák vyjde asi na 20 000 Kč, lednička na 12 000 Kč, digestoř 3 000 Kč, mikrovlnná trouba 5 000 a myčka na 15 000 Kč. Nezapomeňme na dřez a baterii. Kuchyňskou linku můžeme pořídit za 50 000 i 250 000, dle kvality, dispozic a velikosti. Montáž pro standardní kuchyňskou sestavu vyjde asi na 5 000 Kč. Zajímat by vás měla i výška kuchyňské linky.

Akustické úpravy v interiéru

Při rekonstrukci můžete izolovat hluk od sousedů. Zvuky se přenáší stěnou, stropem, podlahou i instalační šachtou. Konstrukce odhlučníte zvukově izolačními materiály, např. minerální vlnou. Protihluková opatření v instalační šachtě se provádí obalením rozvodů akustickou a paropropustnou minerální izolací. U příček, sádrokartonových předstěn a podhledů snížíte šíření hluku vyplněním konstrukcí minerální izolací a použitím pružných tmelů a pásek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *