Jak vyrobit vyvýšené záhony

Na stavbu zvýšeného záhonu vám poslouží jednoduchý návod. Podívejte se, jak si založit vlastní vyvýšený záhon svépomocí. Prozradíme vát také jeho výhody.

Vyvýšený záhon dodá zahradě moderní vzhled, poskytne pohodlný přístup k pěstovaným plodinám a prospěje i pěstovaným rostlinám. Díky němu si můžete založit zahradu i tam, kde na to nejsou vůbec vhodné podmínky. Tedy na terase, balkonu, střeše domu nebo zámkové dlažbě. Máme pro vás jednoduchý návod.

Proč si pořídit vyvýšený záhon

Tento typ záhonu je zároveň funkčním kompostem. Budete ho plnit postupně se rozkládající organickou hmotou. K tomu se hodí na mulčování různé zbytky ze zahrady, štěpka z prořezů listnatých keřů a stromů, spadané listí, seno, posekaná tráva a samozřejmě kompost. Získáte tím velmi kvalitní substrát pro pěstování a nebudete muset ani hnojit. Vrstvy se budou rozkládat a dojde k postupnému uvolňování potřebných živin.

Výhodu vyvýšeného záhonu

Správně postavený vyvýšený záhon umí díky organické hmotě skvěle zadržet zálivku, dešťovou vodu a vláhu, půda během pěstování tak nevyschne a úrodě se lépe daří. Proti většímu vysychání kvůli dopadu slunečních paprsků na stěny pomáhá právě vhodné mulčování. Doporučujeme zavést kapénkovou závlahu. Díky vyvýšení se nebudete muset ohýbat, nezatížíte kolena a záda, což ocení senioři i hendikepovaní lidé, třeba ti na vozíčku.

Oceníte i lepší mikroklimatické podmínky

Vyšší záhon má i lepší mikroklimatické podmínky. Snadno absorbuje sluneční paprsky a lépe se tím prohřívá. K tomu přispívá také tlení organické hmoty, při kterém se v záhonu uvolňuje teplo. Pařeniště nenahradí, ale sklizeň o dny urychlí.

Jak postavit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon si svépomocí můžete postavit z prken, latí, palet, cihel, betonových bloků i kamenů. Nejčastěji jde ale o prkna a hřebíky.

Potřebný materiál:

  • Dřevěné konstrukční hranoly
  • Hoblovaná dřevěná prkna
  • Vruty do dřeva popř. hřebíky
  • Králičí pletivo proti hrabošům
  • Lazura na dřevo
  • Bruska, hoblík, smirkový papír
  • Metr
  • Vrták
  • Vrtačka
  • Přímočará pila či pilka
  • Štětec na nanesení lazury
  • Ostrý nůž na řezání nopové fólie

Nařezejte si materiál a ošetřete ho nátěrem

Dřevěná prkna a trámky změřte a rozřežte dle požadovaných rozměrů. Všechny řezné hrany vyhlaďte brusným papírem se zrnitostí 120. Konstrukční prvky natřete lazurou. Venkovní stranu vysokých záhonů můžete také jen nalakovat bezbarvým lakem na dřevo, díky čemuž vnikne jeho textura.

Vytvořte si základní konstrukci a izolační vrstvu

Jednotlivé díly k sobě sešroubujte vruty do dřeva. Vnitřek vysokého záhonu obložte nopovou fólií, aby dřevo netrpělo a bylo od zeminy izolováno. Výrazně tak zvýšíte životnost vysokého záhonu. Pokud se vám vyvýšený záhon na zahradu nevejde, vyrobte si květináče z palet.

Vrstvení

Půdu ze dna záhonu vykopejte a uložte si ji na stranu. Na dno záhonu dejte králičí pletivo proti hrabošům a krtkům. Vložte dřevěné zbytky bez zbytečných mezer. Pak dejte vrstvu ze štěpky. Na ni dejte rostlinné zbytky, sláma a posečená tráva bez semen. Dobře vše upěchujte a zalijte vodou. Nakonec navršte původně vykopanou půdu smíchanou s vyzrálým kompostem, vysaďte plánované rostliny, zalijte je a zamulčujte. Půda v záhoně bude postupně klesat, což rostlinám nevadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *