Výroba pleťové vody z levandule krok za krokem

Vůně levandulových květů je příjemná a obsah složek v levanduli má blahodárné účinky. Pleťová voda či koupel se složkami z kvítků levandule, uklidňuje, navozuje pocit pohody a harmonie, čistí a pěstí naši pleť i pokožku na těle. Podívejme se na to, jak si pleťovou vodu z levandule vyrobit.

Levandule pleť důkladně vyčistí a současně uklidňuje její podráždění. Zvláště při večerní očistě levandulová voda příjemně uklidňuje, hydratuje a tonizuje pleť. Přidaný jablečný ocet vyrovnává pH pleti a stahuje póry. Minerální voda zmíněné účinky ještě posiluje. Můžete si zkusit pěstovat levanduli v květináči i na záhoně.

Pleťová voda z levandulových květů

Hrst čerstvých nebo sušených levandulových květů nejdříve zalijeme sklenicí minerální vody bez bublin. Pokud je předtím rozmělníme a podrtíme, lépe se uvolní vůně i účinné látky. Přidáme půl šálku jablečného octa a důkladně protřepeme. U velmi citlivé pleti množství octa snížíme, nebo ocet vynecháme. V dobře uzavřené nádobě necháme 3 týdny louhovat při pokojové teplotě. Do připravené pleťové vody můžeme pro zvýšení účinku přidat lžíci rostlinného glycerinu z lékárny. Vodu pak přecedíme a slijeme do lahvičky s rozprašovačem.

Levandulová napářka pro hloubkové čištění pleti

Napařování obličeje pleť pročistí do hloubky. Přidejte si do vody vonné a hojivé byliny v podobě levandule. Dvě hrsti čerstvých nebo hrst sušených levandulových květů vložíme do mísy, přidáme litr vroucí vody a lehce promícháme. Hlavu si překryjeme osuškou, zavřeme oči a obličej napařujeme 15 minut. Pára pokožku zvláční a otevře póry, do kterých levandulová silice lépe proniká. Suchou pleť po napařování natřeme za studena lisovaným levandulovým olejem.  

Levandulový olej vyrobený zastudena

Připravte si květy čerstvé levandule, olivový, slunečnicový, mandlový či jojobový olej a zavařovací sklenici. Květy levandule nasekejte nadrobno, nasypte do sklenice a zalijte olejem tak, aby vznikla hustá homogenní směs. Sklenici pevně uzavřete, postavte ji na slunné místo a nechte 4 týdny louhovat. Jednou denně obsah vždy opatrně protřepte. Pro vyšší koncentraci silice vyčkejte 10 týdnů. Pak olej přeceďte, z květů důkladně vymačkejte všechen zbylý olej a přeceďte. Hotový levandulový olej uchovávejte v chladu a temnu v lahvičce z tmavého skla.

Levandulová koupel

Pro levandulovou koupel si do vany přilijeme litr silnějšího nálevu z levandulových květů. Nálev z bylinek se dá připravit i v jablečném octě místo vody. Ten sníží pH koupele a čímž uklidňuje pokožku. Můžete si také dát rozmělněné květy z levandule do plátěného sáčku zavěšeného do proudu horké vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *