Jak vypěstovat avokádo z pecky? Krok za krokem.

Pěstování avokáda z pecky vám dovolí sledovat všechny vývojové fáze rostliny. K vypěstování rostliny avokáda budete potřebovat plod avokáda, zavařovací sklenici s vodou, květináč, zahradnický substrát, šídlo, ostrý nůž a také špejle.

Avokáda jsou různorodá zbarvením, členitostí slupky i tvarem. Je kulovitý, oválný a někdy protáhlý až hruškovitý. Vybrat správně zralý plod vhodný na další pěstování, nelze jen okem, může mít různou barvu. Pomozte si pohmatem. Zralý plod je jen mírně měkký a pružný, nikoliv přezrálý.

Tip: Eukalyptus v bytě může zbavit depresí – Jak jej pěstovat?

1. Pěstební postup ve vodě

Nejprve plod avokáda rozkrojte podélně a polovinu ještě překrojte, aby se dala pecka z plodu vyjmout. Očistěte důkladně pecku od zbytků dužiny, aby nezačala hnít. Kolem obvodu pecky vytvořte šídlem 3 otvory ve stejných vzdálenostech. Do každého pak zasuňte špejli a pecku o špejle zachyťte na okraji sklenice s vodou tak, aby se pecka pouze dotýkala vody. Pravidelně doplňujte vodu, aby byla pecka v neustálém kontaktu s vodou.

2. Když se objeví kořeny

Po několika týdnech kořeny zaplní celou sklenici a objeví se na rostlině stonek. Až bude mít rostlina 3 až 4 listy, můžete sázet. Do květináče s průměrem asi 10 cm naplněného substrátem pecku zasaďte tak, aby 2/3 zůstaly nad zemí. Pak ji udržujte ve vlhku a teple.

3. Pěstební postup v zemině

Pecku lze vysadit do zeminy s obsahem rašeliny ihned po vyjmutí z dužiny, jinak rychle ztrácí klíčivost. Dejte ji do hloubky 2 až 3 cm špičkou nahoru. Květináč překryjte mikrotenovým sáčkem a přetáhněte gumičkou. Mikroklima urychlí klíčení pecky.

4. Na co nezapomenout

Dejte květináč k topení, aby bylo klíčení rychlé. Mladé rostliny nesmí být na přímém slunci a potřebují vlhký, ale ne promáčený substrát. Rostlinu zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou shora do květináče, ale nenechávejte stát vodu v misce. Pak by mohly uhnívat kořeny i celá rostlina. Opadáváním listů rostlina zase reaguje, pokud je přeschlá.

5. Péče o rostlinu

Rostlinu přesaďte do většího květináče, jakmile povyroste. Kořenový systém nesmí být při přesazování porušen a substrát přisypávejte jen po obvodu. Zaštipováním rostliny podpoříte větvení. Při zálivce vždy zeminu nechte vždy vyschnout, v zimě zálivku omezte.

      6. Úprava řezem a hnojení

Doma vám vyroste avokádo až do 2 metrů. Rostlina se dá snadno upravit řezem a pomáhá to i ke kvetení. Květy se objevují na větvích takzvaného třetího až čtvrtého řádu. Do 4 až 5 týdnů po řezu se na rostlině objeví nové větvičky. Po 5 až 8 letech pěstování může začít i plodit. Ve vegetačním období rostlinu hnojte a pěstujte při teplotě alespoň 24 °C. Přezimujte při 10 až 15 °C na světlém místě.

Zdroj: instructables.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *