Jak vymalovat ložnici a jakou barvu zvolit

Správný výběr barvy do ložnice je důležitý, protože mají různé barvy jiné účinky. Teplé barvy povzbudí, studené a tmavé uklidňují. Působení barev můžeme využít v náš prospěch, ale mohou nám i uškodit. Zvolte si tu správnou barvu do ložnice.

Vhodné barvy do ložnice

 • Tmavě modrá uklidňuje, vyvolává pocit klidu a jistoty, zútulní prostor a nejlépe působí v kombinaci s bílou.
 • Hnědá barva je barvou země a půdy, proto nám dává pocit stability. Nejlépe vypadá v kombinaci s přírodním dřevem a zjemníte ji krémovou barvou.
 • Lila nebo levandulová barva má harmonizující účinky fialové barvy, která je barvou duchovna a spirituality. Navíc nás uklidňuje psychicky i fyzicky.
 • Odstíny šedé dodají pocit luxusu, podporují pocitové ticho a klid. Vypadají skvěle při kombinování různých, materiálů, textilií a povrchů.
 • Tlumená zelená působí zemitě, přírodně a harmonicky. Kombinujte ji s dřevěným nábytkem a dopřejte zklidnění tělu i mysli.
 • Neutrální barvy jako je bílá, šedá a béžová vypadají vždy dobře a můžete je doplnit jednoduchými akcenty dalších barev.

Pozor na barvy, jako je červená barva, oranžová, výrazná žlutá či limetková. Tyto barvy vás před usínáním nabudí energií. V menším množství je využijte v jiných místnostech. Pokud na nich trváte, použijte jemné odstíny.

Barevné trendy

V nábytku, dekoracích i v barvách interiéru přicházejí různé trendy. Mohou vám pomoci jako inspirace. Některé spadají do dlouhodobě nejoblíbenějších barev v ložnici, jiné vás naopak překvapí. Tady jsou letošní trendy:

 • Modrá
 • Žlutá
 • Zelená
 • Stříbrná
 • Béžová
 • Hnědá
 • Černá

Neutrální a světlé tóny barev

Do malé ložnice sáhněte po neutrálních a světlých tónech. Umí prostor zvětšit a dodávají pocit čistoty. Šedá, krémová i bílá ložnice jsou nadčasové. Styl pokoje snadno změníte použitím různých doplňků, přehozů, polštářků, povlečení i závěsů. Na těchto doplňcích použít i výraznější barvy do ložnice. Barevný tón zvládnete hravě změnit i pomocí správně nasměrovaného světla.

Ložnice

Modré odstíny barev v ložnici

Modrá ložnice patří mezi ty nejoblíbenější. Její uklidňující účinky umí ukolébat ke spánku jako mořské vlny. Na výběr máte i nekonečné množství odstínů. Perfektně vypadá v kombinaci s bílou, zlatou, stříbrnou i přírodním dřevem.

Tóny hnědé barvy do ložnice

Hnědá barva je barva země a přírody, má uklidňující účinky, působí teple a útulně. Ložnici vybavte nábytkem a textiliemi z přírodních materiálů jako je dřevo, ratan, bambus, len nebo kožešina a prohloubíte pocit z relaxace a odpočinku.

Odstíny zelené barvy v ložnici

Tlumená zelená barva uklidňuje a vybízí k odpočinku. Má blahodárné účinky na tělo i mysl, a proto je ideální barvou do ložnice. Podpořte přírodní vzhled a vybavte ložnici dřevěným nábytkem, Doplňte zelené pokojové rostliny ve stylovém květináči.

Oranžová podpoří trávení

Oranžové odstíny navozují pocit příjemného tepla a navodí relaxační atmosféru. Pokud máte potíže s trávením, jste gurmáni a večer se vám špatně usíná kvůli přeplněnému žaludku, oranžová pro vás bude jedinečnou volbou. Pomáhá uvolňovat svaly a bude se vám lépe spát.

Fialová podpoří fantazii i kreativitu

Fialová je velmi oblíbenou barvou, ale podle odborníků spíme v ložnici vymalované touto barvou průměrně až o dvě hodiny méně. Fialová barva je motivační, podporuje představivost, fantazii a kreativitu. Pokud jste často neklidní, možná nebudete moci usnout. Umělcům ale bude vyhovovat.

Žluté odstíny v ložnici

Žlutá barva v ložnici, vyvolává pozitivní a radostný a hřejivý pocit. Musí však být velmi jemná a pastelová. Na zdi zvolte raději jemnější odstíny, u doplňků můžete sáhnout i po výraznější barvě, třeba velmi moderní hořčicově žluté.

Pokud skutečně toužíte po harmonii a využít starou čínskou moudrost, můžete vymalovat ložnici podle feng shui. Podpoříte proudění energií i kvalitu spánku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *