Jak postavit zahradní gril krok za krokem

Do zděného grilu s grilovacím koutem nemusíte kvůli každé přípravě pokrmů stěhovat vše potřebné. Oceníte ho při běžných večeřích, nedělních obědech, rodinných oslavách i večírcích. Stavbu zvládne i za jeden víkend.

Příjemná terasa s grilem se dá snadno vybudovat kdekoliv na zahradě, kde je rovná plocha. Kouř by neměl rušit sousedy a neměl by jít ani do domu. Velikost grilu přizpůsobte prostoru, zvolenému roštu a šamotu. Nezapomeňte na ocelové podpěry.

Vybetonujte základy

Odkopejte zeminu ve tvaru grilu a zídky, která bude chránit vaše posezení proti větru. Zídka může být rovná, nebo se může mírně stáčet do oblouku. Beton namíchejte z hotové suché směsikolečkách či míchačce a vylijte jím základy.

Zděte lícovkami

Zděte lícovými cihlami – klinkery, které odolají mrazu, horku i dešti. Gril postavte na okraj posezení, třeba jako součást venkovní kuchyně. Zadní stěna má navazovat na ochrannou zídku. Cihly klaďte podle napnutého provázku srovnaného vodováhou. Při zdění cihly střídavě překrývejte běhounovou vazbou a pulte je rozbrušovačkou. Na maltu dejte 4 díly jemnozrnného písku, 1 díl cementu a vodu.

Dbejte na rovné a svislé stěny

Vodováhou průběžně kontrolujte kladení cihel do roviny. Současně kontrolujte, zda je zídka přesně ve svislé poloze. Přebytky malty oškrabujte z cihel, dokud je vlhká. Spárovačkou mírně prohlubujte spáry, aby se během deště a po něm mezi cihlami nedržela voda a v zimě námraza. Prodloužíte tak životnost zídky.

Vytvořte římsu

V deváté řadě cihel v grilu vytvořte po obou stranách z kolmo položených cihel římsu, na kterou pak budete pokládat šamotový podklad topeniště.

Postavte stříšku

Výšku grilu tvoří asi 20 řad cihel. Položte nahoru bednění ze smrkového stavebního řeziva pro stříšku ve tvaru oblouku. Pak ji vyzděte z cihel kladených naležato. Bednění postavte tak, abyste jej mohli po zatvrdnutí malty vytáhnout. Nezapomeňte na komín, aby mohl odcházet kouř. Součástí může být domácí udírna.

Namontujte kovové profily

Dovnitř grilu připevněte nad jedenáctou řadu cihel 6 ocelových L profilů uříznutých na míru pro ukládání roštu ve třech výškách nad topeništěm. Dejte do roviny 3 na každou stranu a vždy připevněte do hmoždinek na 2 šrouby. Pod opory na římsu z cihel v deváté řadě uložte ocelovou konstrukci svařenou ze dvou L profilů spojených plochou lištou do písmene H jako podklad topeniště a oporu šamotové desky.

Přidejte šamot a rošt

Na ocelovou konstrukci položte jako podklad topeniště na míru uříznutou šamotovou desku. Na L profily ve stěnách grilu uložte rošt s rukojeťmi na grilování masa. Šamotovou desku můžete nahradit šamotovými cihlami. Pak v krbu zapalte oheň, ať si ověříte, zda dobře táhne. Pokud ne, je třeba stříšku postavit o něco vyšší.

Vydlážděte posezení kolem grilu

Podlahu posezení vydlážděte betonovou zámkovou dlažbou ve tvaru cihel a barvě zděného grilu. Pod dlažbu připravte podklad z vrstvy kamenné drti nebo štěrku a vrstvy písku, celkově ve výšce jedné řady cihel. Pak už jen připravte posezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *