Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin

Žehlička by se měla pravidelně čistit od nečistot, prachu, plísní a vápenatých usazenin. Ty se tvoří, pokud se do žehličky lije voda z vodovodu a ne ta destilovaná. Pak žehlička začne znečišťovat oděv a je třeba vyčistit i vnitřek žehličky. Povíme si také, jak vyčistit její spodní stranu od případných připálenin.

žehlička

Jak vyčistit spálenou žehličku

  • Vezměte zubní pastu, naneste trochu na suchý bavlněný hadřík a jemně přejíždějte přes plochu žehličky, dokud nečistota nezmizí. Pak spodní desku opláchněte studenou vodou a vyleštěte suchým hadrem.
  • Pro odstraňování vápencových usazenin zevnitř žehličky je vhodný ocet. Pomůže i při čištění připálenin na její spodní straně. Ocet nejprve zřeďte vodou v poměru 1:1. Namočte hadřík do roztoku a otřete studenou spodní stranu žehličky. Pak namočte v roztoku vatový tampon a vyčistěte jím otvory. Nakonec otřete žehličku houbou namočenou v čisté vodě a suchým hadrem.
  • Použít můžete i jedlou sodu neboli bicarbonat sodný. Ve sklenici vody rozpusťte 3 lžíce jedlé sody, namočte do roztoku hadřík a otřete studenou spodní stranu žehličky. Nakonec ji otřete vlhkou houbou a suchým hadrem.
  • Využít se dá i 3% peroxid vodíku. Namočte hadřík do kysličníku a otřete mírně zahřátou spodní stranu žehličky. Pak v roztoku namočte vatičku do uší a vyčistěte otvory pro páru. Pak povrch očistěte vodou a suchým hadrem.

žehlička

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene

Pokud máte starší typ žehličky bez samočisticího systému, u napařovacích otvorů se časem objeví vodní kámen. Vezměte si ocet a větší misku nebo tác, do kterého se vejde celá žehlicí plocha. Do octa smíchaného na půl s vodou v misce opatrně ponořte žehlicí desku, ale dávejte pozor, aby se roztok nedostal do žehličky. Nechte působit tak dlouho, dokud vodní kámen nezmizí. Většinou stačí pár desítek minut. Pokud usazeniny odolávají, nechte žehličku v octové lázni namočenou přes noc. S octem se můžete pustit i do čištění trouby nebo do čištění pračky.

žehlička

Jak vyčistit žehličku zevnitř

  • Smíchejte v misce ocet s vodou v poměru 1:1 a položte žehličku vertikálně. Pak do ní nalijte roztok až po rysku, zahřejte ji úplně na maximum a nechte ji stát s roztokem 10 minut. Proces čištění nepřerušujte, žehlička se bude střídavě spouštět a zastavovat. Pak dejte žehličku nad umyvadlo, stiskněte knoflík napařování a držte jej tak dlouho, dokud nepřestane vytékat tmavá tekutina. Nakonec vylijte vodu, žehličku znovu zahřejte a napařujte, aby se odstranily zbytky vodního kamene i octa. Nakonec žehličku otřete do sucha.
  • Můžete také vzít 25 g kyseliny citrónové a rozpustit ve sklenici teplé vody. Opakujte stejný postup jako u octa. Obě metody odstraní rez i vodní kámen.

žehlička

Jak vyčistit žehličku solí

Dejte nejprve nahřát žehličku. Mezitím si ustřihněte list voskového papíru, vhodný je třeba papír na pečení. Papír položte na dřevěné prkýnko nebo na žehlicí prkno a hodně silnou vrstvou ho posypte solí. Až se žehlička nahřeje, položte ji na solný povrch a pohybujte s ní po dobu 2 minut dolů a nahoru. Sůl na sebe naváže připálené zbytky a nečistoty. Vaše žehlička bude jako nová. Poradíme vám také, jak na čištění odpadů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *