6 rostlin na zpevnění svahu

Některé rostliny jsou vhodné k výsadbě pro zpevnění strmých svahů, které svými kořeny umí dokonale zpevnit.  Doporučuje se sadit je do svahů zpevněných kokosovými a jutovými rohožemi. Můžete sáhnout po keřích i popínavých liánách.

Pro zpevnění svahů můžete použít samopnoucí popínavé rostliny, které ke svému růstu nepotřebují žádnou dodatečnou oporu, anebo popínavé rostliny, které určitou podporu potřebují. Využít můžete i různé keře. Do zahrady můžete doplnit i dřevěné zahradní domky, altány, pergoly nebo květináče z palet, které jí dají přírodní ráz.

1.      Břečťan popínavý (Hedera helix)

Břečťan popínavý, latinsky Hedera helix, patří mezi samopnoucí rostliny. Jedná se o stálezelenou popínavou rostlinu, která může ve vhodném prostředí dosáhnout až 30 metrů výšky. Ideální podmínky má břečťan na slunci s dobrou půdou. Břečťan má kožovité zelené listy, které na konci léta mění odstín ze zelené na žlutozelenou. Existují různé odrůdy. Využít můžete i hortenzii řapíkatou nebo třeba brslen.

2.      Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia)

Loubinec pětilistý, latinsky Parthenocissus quinquefolia, často nazýván jako přísavník nebo psí víno k úchytu na stěnách i ve svazích využívá malé vidlicovité úponky, které lehce přilnou i k velmi hladkému povrchu. Obvykle dorůstá do výšek 8 až 15 metrů, ve vhodných podmínkách bývá i vyšší. Patří mezi opadavé rostliny. Na podzim však nádherně mění barvu ze zelena na červenouvínovou.

3.      Zimolez (Lonicera)

Zimolez, latinsky Lonicera, je popínavá rostlina potřebující oporu. Má výrazné květy bílé, žluté, růžové či červené barvy. Existuje asi 180 druhů. Většina druhů je sice jedovatá, ale své využití nachází hlavně v medicíně. Je nenáročná a roste i ve ztížených podmínkách. Mezi popínavé rostliny do svahu patří i opletka a plamének.

4.      Třezalka (Hypericum)

Třezalka, latinsky Hypericum, je víceletá bylina stálezelený keř. Má dlouhé období kvetení a je nenáročná na podmínky. Vhodné místo je pro ni na slunci s částečným stínem. Dá se pěstovat v nevýživných půdách. Má zelené listy, žluté květy s tyčinkami a pěkné plody. Do okrasné zahrady můžete použít i šípkovou růži nebo ostružiník, které díky trnům znemožní průchod zvěři.

5.      Tavolník (Spiraea)

Tavolník, latinsky Spiraea, se vyznačující mnoha variacemi barev květu a listů, ze kterých si jistě vyberete. Jde o rychle rostoucí rostlinu, která se dobře adaptuje na nové prostředí a je nenáročná. Daří se jí na slunci s částečným stínem ve vlhké, dobře odvodněné půdě. Vhodná je i hlohyně s výraznými červenými plody.

6.      Skalník (Cotoneaster)

Skalník, latinsky Cotoneaster, patří do stálezelených a opadavých keřů. Keř nízkého vzrůstu charakteristický svými dekorativními plody, které jsou velmi atraktivní. Je to velmi nenáročná rostlina, která dobře roste na slunci i ve stínu a ve většině typů i méně výživných půd.

Další možnosti zpevnění svažitého terénu

Chcete-li mít jistotu, že je svah chráněn před přívalovými dešti a před vodní erozí, přidejte rohože z kokosu nebo juty, kterými se zahrada ve svahu zpevní. Jsou z přírodních materiálů, které se postupem času rozloží a díky tomu nezatěžují životní prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *