Kávová sedlina – skvělý způsob hnojení

Milovníci zrnkové či mleté kávy v podobě turka, překapávané či espresa z kávovaru, mohou využít kávovou sedlinu. Použitá mletá káva může užitečná pro pokojové, balkonové i zahradní rostliny. Lógr je kvalitním přírodním hnojivem.

Kávová sedlina jako hnojivo

Kávovou sedlinu můžete snadno využít k hnojení a ochraně pokojových, balkonových a venkovních rostlin. Dodáte jim tak spoustu živin. Obsahuje hlavně vápník, hořčík, mangan a draslík, který u rostlin podporuje schopnost přijímat vodu, posiluje pletivo, zvyšuje odolnost proti chorobám a obranyschopnost.

Lógr z kávy vylepší i strukturu zeminy půdy a provzdušní ji. Zemina je pak lehčí, propustnější a lépe absorbuje a udrží vodu. Sedlina z kávy láká žížaly, které zpracovávají rostlinné zbytky na humus, obohacují půdu živinami ze svých exkrementů a pomáhají ji kolem rostlin kypřit.

Na které rostliny sedlinu z kávy použít

Kávová sedlina mí mírně kyselé pH a jako hnojivo je vhodná pro rostliny, které mají rády nebo alespoň snesou kyselou zeminu s pH nižším než 5,5.

Lógr je kvalitním přírodním hnojivem pro azalky, kamélie, diefenbachie, růže, muškáty, orchideje, hortenzie, magnolie, vilíny, rododendrony, vřesy a vřesovce, kapradiny, řebčíky, borůvky, brusinky, maliny, ostružiny.

Na které rostliny se kávová sedlina nehodí

Rostlinám vyžadujícím zásaditou půdu s pH vyšším než 7,2, jako jsou levandule a další bylinky, skalničky, sukulenty, hledíky, čemeřice, chrpy, ale i karafiáty, šeřík, zlatice, oleandry a většina druhů zeleniny, kávová sedlina moc neprospěje. Lógr nepoužívejte ani ke hnojení sazenic a pro vylepšení výsevního substrátu.

Jak usušit kávovou sedlinu

Než lógr přidáte k rostlinám, musíte ho usušit, jinak zplesniví. Zbytky mleté kávy rozprostřete na arch papíru či novin a občas protřepejte. Uchovávejte ho na suchém místě v dobře uzavíratelné nádobě.

Jak využít kávovou sedlinu

Usušený lógr můžete přimíchat do zeminy nebo před zaléváním rozsypat na povrch půdy kolem rostliny. Dejte ale pozor, aby nezačal plesnivět. Tekuté hnojivo vytvoříte tak, že 2 lžíce kávové sedliny zalijete litrem studené vody a den macerujete.

Přidejte lógr do kompostu

Zbytky mleté zrnkové kávy přidejte do kompostu i domácího vermikompostéru, kde se přemění v hodnotný a výživný kompost. Kávovou sedlinu bez plísně přidávejte na kompost v tenké vrstvě. Urychluje proces kompostování a obohatí kompost o celou řadu minerálních látek. Kompost pak bude výživnější a kypřejší.

Kávová sedlina jako obrana proti škůdcům

Kávová sedlina silným aroma a abrazivní strukturou odhání i škůdce. Odpuzuje mravence, slimáky a plzáky. Kolem rostlin napadených škůdci nasypte silnou vrstvu lógru. Můžete to dělat i jako prevenci. Proti housenkám a mšicím aplikujte rozprašovačem na listy rostlin zředěnou a scezenou kávovou sedlinu v poměru 1 lžíce na 1 litr vody. Vosy zaženete kouřem ze zapálené suché kávové sedliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *