Rýmovník se pěstuje často jako pokojová rostlina, která se postupně zastřihuje a používá pro její léčivé účinky. Má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti.
Recept na čaj z rýmovníku
Obsah článku
Využití rýmovníku
- jako přírodní repelent, protože jeho vůně odpuzuje mouchy i komáry
- jako koření k masu i do pomazánek
- jako čaj proti nachlazení, rýmě, kašli, viróze i chřipce
- jako inhalátor, kdy ulevuje od bolesti v krku, ucpaného nosu a při rýmě
- jako prostředek pro ošetření ran a ekzémů
Rýmovník je vhodný také pro děti, protože je jeho chuť lahodná a není dráždivá.
Čaj z rýmovníku vhodný i pro děti
Ingredience:
- 1 litr vroucí vody
- 3 středně velké listy rýmovníku
- 2 až 3 lžičky medu přidaného až po vychladnutí před pitím čaje
Postup přípravy:
Doporučujeme listy natrhat, aby se z nich lépe uvolnilo aroma a účinné silice. Listy rýmovníku omyjeme, zalijeme litrem vroucí vody, necháme 7 až 10 minut louhovat a po mírném vychladnutí přidáme med.
Recept na čaj z listů rýmovníku pro dospělé
Ingredience:
- 10 malých lístků rýmovníku
- 0,5 l vody
- Med nebo lístky stevie
Postup přípravy:
Čerstvě utržené lístky rýmovníku je vhodné nejprve dobře omýt, pak je přelijete horkou vodou a necháte asi na 5 minut louhovat. Čaj je možné dochutit medem nebo lístky stévie.
Pozor na dávkování
Díky nevtíravé chuti a doslazení medem je čaj vhodný i pro děti. Jde ale o bylinku, takže hrozí riziko předávkování. Neměli bychom jej užívat víckrát než 3x denně.
Místo sušení raději rýmovník zamrazte
Listy rýmovníku je těžké usušit, protože jsou dužnaté a obsahují hodně vody. Pak většinou při sušení chytne plíseň. Vhodnější je využívat rovnou čerstvé listy nebo můžete zkusit jeho listy zamrazit. Podívejte se i na pěstování rýmovníku.
Účinky čaje z rýmovníku
Čaj je vhodný při nachlazení, bolesti v krku, ucpaném nosu i zánětech nosních dutin. Sloučeniny obsažené v rýmovníku podporují vykašlávání a vylučování hlenu z dýchacích cest. Čaj při nemoci pomáhá při pocení, kterým se odstraňují toxiny z těla přes naši kůži. Výhodou rýmovníku je, že jeho listy nedráždí trávicí trakt a zabraňují vzniku a rozvoji bakterií, virů a jiných patogenů v našem traktu. Dospělí lidé mohou listy rýmovníku při bolesti v krku i rozžvýkat a nemusí si z nich dělat čaj. Můžete si také vložit kousek listu přímo do nosní dírky a usnadnit si tak dýchání.