Čím vyhubit molice?

Molice jsou nebezpečím pro všechny rostliny, tedy pro okrasné květiny, ale i ovoce a zeleninu. Jak lze molice zničit i bez chemie? Máme pro vás pár osvědčených rad, jak se molic zbavit, aniž bychom na užitkových rostlinách museli použít velké množství chemických přípravků.

Jak poznat napadení molicí

Molice se často objevují na užitkových rostlinách, jako jsou rajčata, papriky, okurky, ale také okrasné květiny. Ukrývají se nejčastěji na spodní straně listů, kde zakládají své kolonie, vysávají z listů mízu, vylučují trus a medovici a tím listy zcela ničí. Listy jsou následně druhotně napadány černou plísní. Molice mohou zlikvidovat celé rostliny a navíc jsou přenašečem nebezpečných virových chorob pro rostliny.

Hubení molic bez chemie pomocí dravého hmyzu

Velmi účinným predátorem v boji s molicemi je dravý hmyz. Zkuste proti nim nasadit slunéčko Delphastus pusillus, které molice efektivně požírá. Pokud navíc toto slunéčko spojíte s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáte zaručeně účinného protivníka proti molicím, který ho spolehlivě zničí. Vosičky do těl molic kladou svá vajíčka. Jakmile se začnou líhnout, doslova roztrhají molice na kusy. Prospěšnému hmyzu můžete na své zahradě postavit hmyzí hotel.

Hubení molic bez chemie pomocí kopřiv, octa, jaru či oleje

Velmi účinnou metodou hubení molic bez chemie je použití různých roztoků vody s octem, jarem nebo olejem. Napadené rostliny můžete touto směsí opakovaně otírat. Chce to důslednost a účinnost není zcela stoprocentní. Mezi staré babské rady patří i výluh z kopřiv. Namočte kopřivy na pár dní do vody a výluhem rostliny opakovaně opláchněte. Výluh z kopřiv zapáchá a jeho odér molice přímo nesnášejí.

Prevence proti výskytu molic

Nejúčinnější prevencí je dostatečná péče o naše rostliny. Především je nutné rostliny nepřelévat, protože si molice ve vlhku doslova libují. Tam, kde se molice už vyskytly nebo jejich výskyt hrozí, nastražte lepové desky, které svou jemnou vůní molice vábí. Molice se na tyto destičky přilepí a už neuniknou.

Lepové desky jsou netoxické a můžete díky nim eliminovat veškerý létavý hmyz.

Jak zalévat rostliny a vyvarovat se výskytu molic

Květiny zalévejte úměrně k jejich druhu a zbytečně je nepřemokřujte. Udržujte rostliny bez plevele, dbejte na pečlivé zrytí záhonů a prokypřování půdy, díky kterému spoustu škůdců zničíte. Hodně je vajíček a larev v kompostu i ve spadaném listí. Neopomeňte podzimní úklid na zahradě a především odstraňování spadaného listí. Upravená zahrada je skvělá prevence před zavlečením škůdců.

Nejčastější dotazy

Jaký přípravek použít na molice?

Pokud babské rady nezaberou, na molice použijte přípravek Proti mšicím a molicím, jako je Mospilan 20 SP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *