Jak pěstovat bazalku?

Bazalka je aromatická bylinka, která miluje teplé počasí i slunce a chutná skvěle v mnoha pokrmech. V zahradě i v květináči můžete pěstovat různé druhy. Listy se používají při vaření, jedlá jsou i poupata jsou jedlá.

Jakou zvolit odrůdu bazalka na pěstování

Nejběžnější a u nás nejvíce pěstovaná je sladká bazalka, méně sladká bazalka fialová, citronová bazalka a thajská bazalka s příchutí lékořice. Oblíbenou odrůdou je třeba Mammolo genovese. Snadno se pěstuje i v květináči a u nás roste venku jen v létě. Pro běžné použití stačí 1 až 2 rostliny bazalky, které vám poskytnou dostatečné množství lístků. Na výrobu pesta si vypěstujte více rostlin najednou. Bazalku můžete dát do spousty pokrmů, nebo si z ní třeba připravit letní smoothie.

Bazalka sladká
Bazalka sladká

Výběr a příprava místa na výsadbu bazalky

Bazalku pěstujte na dostatečně slunném místě, kde je 6 až 8 hodin plného slunce. Nejlépe na záhoně orientovaném na východ, kam nepálí polední slunce. Půda by měla být vlhká, nepřemokřená, dobře odvodněná a s neutrálním pH. Na začátku sezóny přidejte do půdy vyzrálý kompost, ale následně už ji nepřihnojujte, jinak ztratí intenzity chuti. Daří se jí na záhonu, ale i  květináčích, nádobách i vyvýšených truhlících, anebo ve vyvýšeném záhonu, kde dosáhnete s dobrou drenáží lepšího odvodnění. Rostlinu zalévejte, až když je půda suchá na dotek a ne na listy.

Bazalka fialová
Bazalka fialová

Kdy zasadit bazalku

Bazalku lze snadno zasít ze semene, protože poměrně snadno a rychle klíčí. Semena rostlin vysévejte až po zmrzlých, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Bazalka je velmi citlivá na chlad. Pokud přesazujete sazenice, sledujte časné jarní teploty a v případě chladných období je zakryjte. Teplota země má být alespoň 21 °C.

Citronová bazalka
Citronová bazalka

Společná výsadba s jinými rostlinami

Mezi bazalku a jiné bylinky vysaďte rajčata, která pak získají skvělou chuť. Sázejte ji také vedle petržele, oregana, heřmánku, salátu či paprik. Bazalka také odpuzuje komáry, proto se vám bude hodit třeba jako odpuzovač hmyzu na okenním parapetu, kde ji budete mít při vaření po ruce. Můžete ji použít do italských špaget, ale i na marinádu, když potřebujete jak naložit maso na grilování.

Thajská bazalka
Thajská bazalka

Jak pěstovat bazalku v květináči na balkoně, na terase nebo za oknem

Bazalku můžete zasadit do truhlíku či květináče. Udržujte dostatečně vlhkou půdu a nezatěžujte rostliny přemokřením ani suchem. Nejsnazší je ji pěstovat ve velkých, hlubokých květináčích, kde větší množství půdy poslouží pro zadržování vlhkosti a zajištění přiměřené cirkulace vzduchu. Rostliny lze sázet 15 až 20 cm od sebe. Čím větší vzdálenost, tím lépe pro růst rostlin. Zabráníte tak vzniku plísní.

Jak pěstovat bazalku v zimě

Semena bazalky vysévejte do květináče do hloubky cca 0,5 cm. Pro menší květináč o průměru do 10 cm vám stačí 10 semen. Pak rostlinu udržujte při teplotě 20 až 23 °C a dbejte na pravidelnou zálivku. Jakmile bazalka doroste do výšky alespoň 6 cm, začněte ji sklízet.

Bazalka Greco
Bazalka Greco

Často kladené otázky

Jak se správně starat o bazalku?

Bazalka potřebuje dostatek vláhy denně nebo obden, ale ne na list a nesmí se přemokřit. Bylinka potřebuje hodně světla, ale ne polední úpal, vyhovuje jí také okenní parapet na jižní straně. Nesnáší chlad, výkyvy teplot a průvan.

Kdy a jak stříhat bazalku?

Bylinku začněte stříhat ve chvíli, kdy má rostlina alespoň čtyři až šest snítek lístků. Sklízejte pouze tolik listů, kolik jich využijete. Čerstvou bazalku lze skladovat po dobu až pěti dnů, pokud dáte výhonky v pokojové teplotě do vody.

Jak se suší bazalka?

Možná jste si všimli, že v Itálii se bazalka moc nesuší, protože změní chuť a voní po anýzu. Jako sušenou doporučujeme řeckou bazalku, tedy bazalku greco. Bylinka se dá sušit v troubě při teplotě 40 až 60 °C nebo sušičce. Lístky bazalky v jedné vrstvě rozprostřete na plech, vložte do rozehřáté trouby a sušte asi 20 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *