Jak pěstovat rýmovník a jak ho používat?

Rýmovník je v poslední době velmi oblíbená voňavá pokojová rostlina, kterou lze v létě pěstovat v truhlících na balkóně či na terase. Kromě léčivých účinků dokáže také odpuzovat létající hmyz. Jak rýmovník pěstovat a jak jej používat?

Kde pěstovat rýmovník

Pěstování není nijak obtížné a zvládne jej i začátečník. Vyberte pro rýmovník správné místo k pěstování, kde se mu bude dařit. Dobře snáší pokojovou teplotu, ale nemá rád mráz a přímé slunce. Zajistěte mu dostatek světla a snažte se ochránit rostlinu před průvanem. Dejte si pozor při častém větrání. Vzduch proudící přímo na rostlinu jí neprospívá. Pro pěstování smíchejte zeminu s trochou písku a použijte květináč s dobrým odtokem. Jako drenáž poslouží třeba keramzit na dně nádoby.

Jak zalévat rýmovník

Rýmovník má silné listy, které si v sobě dobře drží vodu. Zalévejte je méně často, ať si nabere vodu do listů do zásoby a pak nechte substrát proschnout. Pravidelná menší zálivka, kdy substrát nestačí vyschnout, přispívá k množení hniloby a plísní. V zimě snižte zálivku a můžeme rostlinu přemístit na chodbu, kde je teplota kolem 15 °C. Během zimy jej zalévejte jen minimálně, aby rostlina zcela neuschla.

Jak hnojit rýmovník

Rýmovník hnojte podle jeho využití. Pokud z něj chcete jen inhalovat listy, můžete použít běžné hnojivo na pokojové rostliny. Při využití na odvary, čaje a jako koření, zvolte raději organické hnojivo pro bylinky. V sezoně přihnojujte 1x za 14 dnů v zálivce v malých dávkách a v zimě nehnojte vůbec.

Jak zaštipovat rýmovník

Pravidelně zaštipujte výhony rýmovníku, aby byl rýmovník kompaktnější a měl pěkný tvar. Ze stejného důvodu odstraňujte i jeho květy. Rýmovník se vám za tuto péči odvděčí bohatým a bujným růstem. Stane se užitečným pomocníkem při nemoci, kořením v kuchyni, ozdobou vašeho domu či bytu.

Jak množit rýmovník

Můžete si zakoupit rostlinu v obchodě, ale můžete si jej zkusit množit i sami. Sazenici získáte z řízků jeho výhonků. Nejlépe a nejsnadněji se totiž množí řízkováním.

Jak zakořenit rýmovník

Vezměte konce mladých výhonů asi 10 cm dlouhé, odstraňte spodní listy a nechte je zakořenit ve vodě. Rýmovník je velmi odolná rostlina a jeho množení je snadné. Ve vodě si můžete zkusit zakořenit i avokádo z pecky. Zakořeněný rýmovník zasaďte do běžného zahradnického substrátu s přídavkem písku nebo perlitu. Na dno květináče vždy dejte drenáž, aby voda dobře odtékala a nezpůsobovala zahnívání kořínků. Pustit se můžete i do pěstování bambusu.

Jak sušit rýmovník

Můžete otrhávat jednotlivé listy nebo seříznout celé výhony. Rýmovník se na inhalaci a odvar používá čerstvý, případně mražený. Jako koření pod maso nebo do pomazánek jek koupíte i sušený.  Rýmovník se nedá sušit stejně jako ostatní bylinky, protože má velmi dužnaté listy, které využívá jako svoji zásobárnu vody, díky které vydrží i několikadenní sucho. Možná byste to mohli zkusit v sušičce, ale mnohem lepší je rostlinu zmrazit. Můžete si také z listů připravit sirup nebo si jej naložit do oleje. Rýmovník roste pořád, a proto se nejčastěji používá v čerstvém stavu.

Použití rýmovníku

  • Čaj se podává na zklidnění nervů i žaludku
  • Odvar slouží na zklidnění ekzému
  • Šťáva z listů slouží jako hojivá náplast na menší rády a oděrky
  • Silice z listů se inhalují při rýmě, část listu si můžete vložit i přímo do nosu
  • Listy rýmovníku se používají i jako koření
  • Rostlina je také zdrojem příjemné vůně v místnosti

Účinky rýmovníku

Rýmovník má významné protizánětlivé vlastnosti a působí i proti plísním. Zabírá na opakované nachlazení, rýmu i kašel a má mnoho dalších pozitivních účinků. Velmi užitečnými rostlinami je i eukalyptus nebo česnek. Pokud sázíte na přírodní prostředky, můžete se díky nim vyhnout užívání průmyslově vyráběných léčiv. Navíc získáte zajímavou okrasnou rostlinu se zvláštní vůní, které nebudete muset během pěstování věnovat složitou péči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *