Jak pěstovat medvědí česnek?

Medvědí česnek se v poslední době těší stále větší oblibě. Kromě přidávání listů do pokrmů si můžete vyrobit i pesto. Při pěstování medvědího česneku počítejte s poměrně krátkým obdobím sklizně.

U nás se vyskytují i poddruhy česnek medvědí pravý a česnek medvědí ukrajinský. Česnek medvědí pravý se vyskytuje ve východních Čechách a na Moravě, v západních a jižních Čechách ho nenajdete. Na květní stopce má bradavky. Česnek medvědí ukrajinský roste většinou na Moravě a velmi vzácně ve východní části Čech. Jeho květní stopka je hladká.

Co je medvědí česnek

Česnek medvědí, latinsky Allium ursinum, je vytrvalá bylina s mnoha blahodárnými účinky na naše tělo. Pod zemí má 4 až 6 cm dlouhou a 1 až 2 cm silnou cibuli s bělavýmižlutavými obalovými šupinami a nad zemí je pak 15 až 40 cm vysoký stonek s dvěma až třemi přízemními listy o rozměrech 10 až 20 x 2 až 5 cm. Rostlinu zakončuje většinou bílé květenství a plod tobolka.

Jaké potřebuje medvědí česnek podmínky

Medvědí česnek nejlépe roste v písčitohlinitýchjílovitých půdách, na vlhčích, spíše stinných místech. V přírodě jej najdete hlavně v lužních a listnatých lesích, kolem potoků a na úpatích svahů.

Kdy vysévat a vysazovat medvědí česnek

Čas na výsev semen je září až listopad. Semínka vysévejte špetkou do hnízd tak, aby bylo více kusů u sebe, vždy 1 cm pod povrch. Správný čas na výsadbu cibulek je květenlistopad. Cibulky sázejte do hnízd 5 až 10 ks u sebe, 5 cm hluboko pod povrch a trsy dávejte asi 20 cm od sebe. Po výsevu i výsadbě je třeba rostliny zalévat a udržovat vlhké. Nemusíte je přihnojovat, stačí jim humusitá půda. Množit můžete medvědí česnek vyrytím shluku rostlin i s balem, rozdělením trsů a přesazením.

Kdy a jak sklízet medvědí česnek

Záleží na aktuálním počasí i lokalitě, kde jej pěstujeme. V nejteplejších oblastech se první lístky mohou objevit již na začátku března a během května už je rostlina v plném květu. Nejvíce živin mají listy ještě před květem. Květy se dají využít podobně jako květy pažitky třeba k přizdobení pokrmů. Na rozdíl od pažitky sklizeň listů trvá maximálně do června. Po odkvětu začnou dozrávat semena, listy začínají přirozeným procesem žloutnout a zasychají. Rostlina nabírá síly pro růst v příštím roce.

Nejčastější dotazy

Je medvědí česnek chráněný?

Medvědí česnek v České republice obecně zákon nechrání. Pokud ho natrháte v chráněné krajinné oblasti nebo přírodní rezervaci, můžeme však dostat pokutu. Místa výskytu nikdy nepleňte a dejte pozor na jeho kořeny. Sbírejte jednotlivé listy a nevytrhávejte rostliny i s cibulkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *