Jak pěstovat citronovou trávu?   

Citronová tráva má mnoho odrůd. Koupit si můžete semínka nebo sazeničky. Tato tropická trvalka nesnese naši zimu. Přenosné nádoby v létě nechte na zahradě, ale na podzim je přenesete do bezmrazé místnosti.

 

Kdy a jak zasít citronovou trávu

Citronovou trávu vysáváme v podstatě kdykoliv, nejlépe však klíčí zjara. Vysejte je na provlhčený výsevní substrát, přimáčkněte a zvlhčete rozprašovačem. Po vysetí nádobu překryjte fólií a vytvořte mikroklima. Umístěte na místo s pokojovou teplotou.

Klíčivost semínek je malá a pouze 30 % semínek opravdu vzejde.

Jak přesadit citronovou trávu

Jakmile se objeví první pravé lístky, je čas na jejich přesazení do většího květináče. Na dno nádoby dejte trochu organického hnojiva, vložte výživnýpropustný substrát a rostlinu přesaďte. Cibulky nechte nad zemí. Její celková velikost je 120 až 150 cm, proto se připravte na to, že ji budete muset přesadit vícekrát. Vedle ní můžete zkusit jiné plodiny. Podívejte se třeba jak pěstovat meloun.

Kdy přemístit citronovou trávu ven

Pokud budete pěstovat citronovou trávu na balkoně či terase, dejte ji ven, až po tzv. zmrzlých. Hodí se k celoročnímu pěstování doma za oknem. Na záhon nebo vyvýšený záhon můžete zakopat květník s citronelou do země, aby si kořeny mohly sáhnout pro živiny. Na zimu ji však musíte zase vyndat a dát do místnosti s dostatkem světla. Letní stanoviště zvolte tak, aby na ni dopadalo co nejvíce slunečního svitu. Pak bude mít dostatek vonných látek.

Jak zalévat citronovou trávu

Citronová tráva nesnese přemokření ani přílišné sucho. Jde o tropickou rostlinu, která je zvyklá na vzdušnou vlhkost a cirkulující vodu v okolí. Zlévejte ji pravidelně a prospěje jí i zvlhčování vzduchu. Pokud je vaše zahrada ve svahu, zkuste ji umístit vedle kaskád vody.

V interiéru ji zalévejte v momentě, kdy je 1 cm zeminy do hloubky proschlý.

Jak hnojit citronovou trávu

Citronová tráva na tvorbu nati potřebuje dostatek hnojiva. V sezoně ji hnojte 1x měsíčně tekutým organickým hnojivem formou zálivky. Můžete použít i kopřivové výluhy bohaté na dusík. Nepoužívejte průmyslové hnojivo.

Jak pečovat o citronovou trávu

Citronová tráva je nenáročná. Stačí jí správné zalévání, občasné přihnojení a slunné stanoviště. Trs citronely můžete jemně svázat a na zimu ji přeneste do interiéru. Škůdci a choroby se jí díky aroma ve většině případů vyhýbají.

Jak zazimovat citronovou trávu

Stačí přemístěním do bezmrazé místnosti a výše zmíněné upravení zálivky. Častěji budete muset zalévat citronelu umístěnou v kuchyni jižní straně na parapetu okna a jinak tu na verandě, kde je teplota 10 ºC.

Jak sklízet a využít citronovou trávu

Citronová tráva se sklízí postupně dle potřeby. Seřízne se celá rostlinka s cibulkou těsně nad povrchem zeminy. Cibulka se dá použít do pokrmů. Nať samotná se nekonzumuje, ale vyvařuje se svázaná podobně jako jiná naťová zelenina, třeba v polévce, rýži, obilninách, masu, sóji či omáčkách. Hodí se k dochucení sladkých pokrmů. Před podáváním ji vyndejte. Z nati jsou výborné léčivé odvary a hodí se i k dochucení čajů jako doplněk. Dá se nasušit, pomlít na koření a cibulky zamrazit.

Nejčastější dotazy

 

Jak používat citronovou trávu

Cibulka je světlá a měkká, konzumuje se a používá do pokrmů. Zelená nať je příliš tuhá, jen se vyvařuje svázaná s ostatní natí a vyndává z pokrmu, má silně citronovou chuť, dochutí čaj, hodí se na léčivé výluhy. Tradičně se používá zejména v thajské kuchyni, zejména s kuřecím masem nebo mořskými plody. Hodí se i do koupele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *