Bydlení podle Hygge stylu

Hygge styl je známý dánský způsob, jak zútulnit naše bydlení. I přes dlouhou zimu bez slunečních parsků plnou tmy patří Dánové mezi nejšťastnější lidi na světě. Ovládají totiž harmonizující Hygge styl přenesený do jejich útulného domova.

Co je to Hygge styl

Hygge je dánské slovo, které má kořeny v norštině. Doslovný překlad pro něj nemáme, symbolizuje však pocit pohody, tepla, harmonie, důvěrnosti a bezpečí. V prostředí provedeném podle Hygge stylu znamená to, že je vám v něm dobře. V interiéru provedeném v Hygge stylu budete mít útulné a příjemné bydlení. Tento styl má velký přesah do všech oblastí života. Přidejte mihotavý plamen svíčky, šálek s horkým čajem a hřejivý pléd s polštářky pro relaxační posezení s rodinou a přáteli.

Prvky charakterizující hygge styl bydlení

Pro filozofii Hygge je důležitý návrat ke kořenům. Dánové přikládají důležitost tomu, na čem opravdu záleží. Sem zařazují čas strávený v čistě zařízeném prostoru naplněném drobnosti, díky kterým se prostě cítíme dobře. Doma tráví kvůli dlouhým zimám spoustu času, a proto si domov zařizují tak, aby se v něm cítili příjemně a v bezpečí. Správnou atmosféru navodí přírodní materiály, světlé a neutrální barvy i doplňky zvyšující pohodlí, jako měkké polštářky a hřejivé vlněné přikrývky, koberce, správně zvolené osvětlení i vůně ze svíček, aromalamp i šálku čaje.

Barvy Hygge stylu

 • Bílá
 • Béžová
 • Krémová
 • Hnědá
 • Šedá
 • A k tomu pár akcentů umírněných barev

Materiály, vzory a textury Hygge stylu

Seveřané vědí, že ty nejlepší materiály nám dává sama příroda. Přírodní materiály jsou příjemné, dodávají pocit komfortu a pohodlí, navíc jsou udržitelné. Použijte přirozeně se vyskytujících vzory na dřevě nebo pleteninách, geometrické tvary a barevné přechody.

 • Masivní dřevo
 • Kámen
 • Kůže
 • Vlna
 • Len
 • Keramika

Dodržte jednoduchý a čistý design

Vytvořte si klidné místo bez zbytečných věcí a rušivých elementů. Vyhněte se výrazným barvám a držte se monochromatického schématu nebo harmonického spojení neutrálních tónů.

Zbavte se zbytečných věcí a nepořádku

V uklizeném domově se budeme cítit útulněji a více pohodlně. Zbavte se věcí, které nepotřebujete a už vám dávno nedělají radost. Pořiďte si praktické úložné prostoryuzavíratelnými dvířky, aby se nic volně nepovalovalo a prostor byl vždy uklizený.

Vytvořte si oázu klidu

Vytvořte si odpočinkový koutek, ve kterém můžete v klidu relaxovat nebo si číst. Doplňte ho pohodlným křeslem nebo stylovým posezením, třeba přímo ve výklenku okna. Přidejte hebké polštářky a hřejivé deky či plédy pro dokonalé pohodlí.

Přidejte světla a svíčky

Vhodné osvětlení zvýrazní ty správné části domova a doladí celkovou komorní atmosféru. K tomu ještě mnohem lépe poslouží svíčky. Víte, že se jich v Dánsku prodá nejvíce na celém světě?

Zapalte oheň v krbu či kamnech

Jakmile je venku chladno nebo mrzne, rádi si uvaříte horký čaj a zabalíte se v křesle do deky u praskajícího ohně v kamnech či krbu. To je dokonalá dánská vize o dokonalém životě. Pokud kamna nemáte, přidejte více luceren, svíček a aromalamp.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *