Dětský pokoj v podkroví pro dva – tipy, rady a inspirace 

Každý z nás chce pro své děti vždy to nejlepší, což platí i při plánování jejich dětského pokoje. Podívejme se na to, na co nezapomenout při navrhování pokojíčku pro děti v podkroví. Vytvořte jim místo plné fantazie, kde se budou cítit skvěle.

Základem je promyšlený plán

Přihlédněte k věku vašich dětí a promyslete, jak dlouho by měl současný návrh dětského pokoje vydržet. Jakmile děti odrostou, budete třeba udělat jisté změny. Plánujte proto tak, aby vás to finančně moc nestálo a nemuseli jste po pár letech opět dělat rozsáhlou rekonstrukci. Pokud pokoj slouží dvěma dětem, zvolte v každé části odlišné barvy, ať jim prostor přirozeně rozdělíte.

Na co myslet při plánování

Příliš výrazné motivy a barvy se rychle okoukají. Vyhněte se momentálně oblíbeným postavičkám na stěnách a na nábytku. Zvolte raději neutrální základ. Neutrální barvu stěn a doplňte veselými obrázky, plakáty či tapetami, které lze snadno sundat.

Oblíbené motivy mohou zdobit dekorace, které lze snadno a levně obměnit. Při plánování je důležitá funkčnost a bezpečí. Místo nábytku s ostrými rohy volte zaoblené hrany a připlaťte si za kvalitu. Nezapomeňte na oblíbené dětské skrýše. Do plánování přizvěte i své děti a zjistěte, co by se jim líbilo.

Neutrální a pastelové barvy

Největší výhodou dětského pokoje v podkroví je dostatek světla. Díky tomu se nemusíte obávat ani tmavších odstínů, na kterých nebudou vidět dětské prstíky. Vždy je však lepší zvolit neutrální či pastelové barvy, které se dobře kombinují. Proto se podívejte, jak vymalovat dětský pokoj.

Barevnost volte vždy s ohledem na ostatní vybavení, barvu stěn slaďte s podlahou a nekombinujte více než 3 barvy. Pestrost dejte pokojíku hračkami, bytovým textilem, kusovým kobercem na hraní či obrázky. Pokud pokoj plánujete pro dvě děti, můžete zvolit odlišné barvy. Tím pokoj přirozeně rozdělíte.

Vsaďte na kvalitní podlahu

Zvolte kvalitní povrch podlahy a myslete přitom na snadnou údržbu. Děti si často rádi hrají přímo na zemi, kde je proto nutné udržovat ji čistou. Koberec je měkčí, ale více se v něm drží prach a roztoči. Na plovoucí nebo vinylovou podlahu dejte malé koberečky, hlavně k posteli a do zóny s hracím koutkem. Pro zařízení dětského pokoje zkuste načerpat inspiraci i v dalším článku.

Vhodné rozvržení nábytku

Při umístění nábytku do pokojíčku v podkroví hrají nejdůležitější roli okna, světlo a popřípadě trámy. Do nejtmavšího místa dejte postel a co nejblíže k oknu psací stůl. Pro praváka by měl být stůl osvětlený z levé strany, pro levákapravé strany.

Volte i vhodné osvětlení do dětského pokoje v zimě, kdy se brzy stmívá. Dejte lampičky na psací stůl i k posteli.  Myslete také na vhodné zastínění oken v letním parnu. Nepodceňte ani izolaci, která je důležitá v létě, ale i v zimě, aby pokoj naopak nepromrzal.

Tvořte oddělené zóny

Dětský pokoj je multifunkční prostor, kde pro děti tvoříme ložnici, pracovnu, šatnu i hernu. Rozložení nábytku rozčleňte do jednotlivých zón podle činností. Oddělte klidovou zónu pro spánek od pracovní plochy i místa na hraní. Nezapomeňte na dostatek skříněk a úložného prostoru na hračky, školní potřeby i oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *