Jak schovat popelnici u domu?   

Popelnice u domu není nijak dekorativním prvkem a většina z nás by je chtěla před domem nějak schovat. Nemusí zůstávat viditelné všem kolemjdoucím. Existuje hned několik možností, jak nádobu na odpad zamaskovat a šikovně ukrýt, aby nenarušovala celkový dojem. Jaký úkryt na popelnice zvolit, aby byly stále dostupné?

Pozor na žhavý popel

Pokud doma topíte uhlím či dřevem, je třeba si dát pozor na vynášení žhavého popela. Ten rozhodně nemůžete jen tak vhodit do plastové popelnice. Na žhavý popel je třeba plechová popelnice. Plastové popelnice jsou sice k dostání v různých barvách, snadno se do nich pak třídí odpad, třeba plasty, papír, kov, sklo či biologický odpad a vypadají na první pohled lépe než plechové a také jsou snazší na manipulaci a přemísťování, protože mají kolečka. Nelze do nich však sypat žhavý popel. Pokud máte doma kamna či krb, je plechová popelnice naprostou nutností.

Dřevěný box či domek

Dřevěný box velmi dobře ukryje nádoby na odpad před zraky ostatních. Majitelé obytných domků nejčastěji umisťují popelnice z opačné strany domu, dávají je někam na zahradu nebo do dvora, aby nekazily celkový dojem při pohledu na rodinný dům. To ale často komplikuje svoz a v den odvozu odpadu je nutné popelnici přesunout k silnici, kam se dostane popelářský vůz. U plechové popelnice, která nemá kolečka, to rozhodně není snadná práce a manipulace není snadná. Řešením je vytvoření dřevěného boxu, přístřešku, kůlny či zahradního domku na popelnice.

Praktický přístřešek na popelnice

Především na podzim a v zimě oceníte nad popelnicemi přístřešek mnohem více než kdy jindy. Zabrání tomu, aby do nádob zateklo, napadalo na ně listí, anebo bylo nutné při každém vynášení odpadkového koše sundávat z poklopu sníh. Pokud jste šikovný kutil, zvládnete si praktickou stříšku nad popelnici vyrobit i sami. Jestliže si na výrobu netroufáte, můžete si přístřešek či box nechat vyrobit, jako ploty na míru.

Hotový box na popelnice

Pokud nemáte čas na výrobu vlastního přístřešku nebo domku na popelnice a dáváte přednost hotovým výrobkům, v mnoha hobby marketech jsou běžně k dostání různé druhy boxů, do kterých můžete popelnice velmi snadno schovat. Stačí zvolit vhodnou velikost podle velikosti, tvaru a počtu nádob na odpad a vybrat vhodný materiál. Můžete zvolit přírodní dřevo, které nezkazí před dojem příjemný dojem, ale i plast nebo třeba kov. Nerezový box je o něco dražší, má však delší životnost a nadčasový vzhled. Box můžete umístit podél cesty, ke stěně domu nebo k plotu a můžete jej případně i uzamknout pomocí klasického či visacího zámku.

Přístřešky z gabionů nebo kamenná zídka

Přístřešek by měl stát tam, kde nebude překážet a umožní snadnou manipulaci s popelnicí v případě svozu odpadu. Zajímavou alternativou mohou být stěny postavené z gabionů, anebo přistavěná kamenná zídka. Okolí popelnice navíc můžete osázet třeba skalničkami nebo břečťanem a jinými popínavými rostlinami. Popelnice ukryté v zeleni budou vypadat o moc lépe. Přístřešky na popelnice jsou dobrým příkladem, jak zvládnout vánoční úklid a začlenit nádoby na popelnice do vánoční výzdoby okolí domu tak, aby nehyzdily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *