Osvětlení do dětského pokoje – jak na to?

Věděli jste, že přibývá malých dětí s oční vadou? Ano, z nedávného průzkumu vyplývá, že v České republice trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou, předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku je zhruba čtvrtina.

Nejdůležitější je intenzita světla

Na zhoršující zrak má kromě genetické predispozice vliv i prostředí. Abyste snížili pravděpodobnost, že vaše dítě bude muset nosit brýle nebo kontaktní čočky, je potřeba, aby bylo často na čerstvém vzduchu, střídalo pohled na blízko a do dálky, mělo vyvážený jídelníček a velmi podstatné je také dostatečné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu. „Zmírnění progrese a nástupu krátkozrakosti zjistili vědci při uzpůsobení umělého osvětlení nad 3000 luxů. Jako nevhodné prostředí pro čtení a jiné zrakové aktivity se jeví osvětlení nižší než 500 luxů,“ uvádí oční lékař Pavel Stodůlka.

Nutné je více svítidel

I když by dětský pokoj byl malý, rozhodně nestačí jen jedno svítidlo. Vždy je nutné mít centrální osvětlení, stolní lampu a světlo u postele. „Pro celkové osvětlení jsou nejvhodnější vestavná nebo přisazená svítidla, lustr volte jen v případě, že by dětský pokoj měl vysoký strop nad 3,2 metru. U dětské stolní lampy si především pohlídejte, aby měla pohyblivé rameno, nejlépe dvě, a aby byla dostatečně stabilní. Velmi dobré zkušenosti máme se stolními lampami, které se dají přichytnou ke stolu svěrkami. A co se týče osvětlení u postele, mohou to být stolní nebo nástěnné lampy a zvláště u malých dětí, které nechtějí usínat ve tmě, jsou oblíbená noční světla do zásuvky,“ popisuje odborník na osvětlení a majitel e-shopu e-light.cz Ludvík Málek.Stolní lampa LUCC s klipem (foto: e-light.cz)

Praktická jsou chytrá svítidla

Samozřejmě dětský pokoj vzhledem k tomu, jak dítě roste a proměňuje se jeho vkus, není stále stejný, což ale neznamená, že byste osvětlení museli co pár let měnit. „Mám zkušenost, že taková ta líbivá dětská svítidla jsou spíše na dekoraci a neposkytnou dostatečné rozptýlené osvětlení. Navíc se hodí jen několik let. Doporučuji raději zvolit bezpečné a dostatečně intenzivní svítidlo v neutrálních barvách, nejčastěji bílé, které si pak podle věku a zájmu dítěte můžete dozdobit třeba samolepkami. Pokud si můžete dovolit trochu více investovat, velmi praktická jsou chytrá svítidla, která jdou stmívat a umožňují přepínání barvy od relaxačního mírně nažloutlého světla po jasně bílé, které aktivizuje k činnosti,“ doplňuje Málek.Dětské svítidlo HEAVEN ve tvaru obláčku (foto: e-light.cz)

Bodovky, LED pásky? Proč ne

Aktuálně se velké oblibě těší malé a flexibilní světelné LED pásky a své využití najdou i v dětském pokoji. Můžete je nalepit do poličky nebo třeba na zadní stranu monitoru. Díky tomuto prosvětlení se oči nebudou tolik namáhat. Velmi pěkná je také kombinace bodových světel a nepřímého osvětlení, které se vytvoří pomocí LED pásků umístěných v sádrokartonové kapse.

Kombinace bodového a nepřímého osvětlení (foto: shutterstock.com)

Řešíte, jak dětský pokoj ještě světelně oživit? Mnoho zajímavých tipů najdete v článku: Osvětlení dětského pokoje: Jak na to?. Anebo se obraťte na odborníky ze světelného studia e-shopu e-light.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *