Jak vybrat rošt do postele

Kvalitní postel z masivu a správně zvolenou matraci musí doplnit stejně kvalitní rošt. Pak si můžete dopřát zdravý spánek. Kvalitní matrace totiž nebude správně plnit svou funkci, pokud pod ní nepoužijete vhodný rošt. Jak a podle čeho  jej vybrat?

Kvalitní lamelový rošt zajišťuje:

  • Větší pohodlí, pružnost a ergonomickou polohu těla ve spánku.
  • Větrání, odvádění vlhkosti a prodloužení životnosti matrace.
  • Pružné lamely umožní rovnoměrné rozložení váhy a zaujmutí správné polohy.
  • Kvalitní rošty umožní nastavení tvrdosti v oblasti beder, nebo zdvižení spodní a horní části postele.

Jak vybrat rošt do postele

Postelový rošt zajistí díky vhodné podpoře matrace zdravé držení těla, správnou pozici pro páteř a pohodlí během spánku. Pokud jej dobře zvolíte, správně podepírá především oblast dolní části zad a beder, zajišťuje stálé proudění vzduchu, větrání matrace a eliminaci vlhkosti, což zlepší i hygienu spánku. Dobře zvolený rošt absorbuje hmotnost a prodlouží životnost matrace.

Materiál roštů do postele

Postelové rošty jsou vyrobeny z dřevěných, mírně zakřivených a pružných lamel. Lamelové rošty jsou nejrozšířenější a cenově dostupné. V oblibě zůstávají dřevěné laťové rošty ze smrkového, borovicového nebo bukového dřeva. Čím tvrdší dřevo, tím větší nosnost roštu, ale částečně se s tím může snižovat pružnost. Kvalitní rošt k posteli a matraci vybírejte, ať už jde o ložnici nebo třeba dětský pokoj.

Typy postelových roštů

Pevné rošty

Pevné rošty jsou vhodné pro všechny typy matrací.

Dřevěné laťkové mají laťky vzájemně spojeny textilním popruhem. Pro zpevnění konstrukce se dají přišroubovat k rámu postele, tedy k nosným dřevěným lištám.

Pevné lamelové rošty mají vlastní rám a volně je vložíte do postele. Pevný lamelový rošt se nemusí šroubovat nebo připevňovat k rámu postele.

Manuálně polohovatelné rošty

Manuálně polohovatelné rošty umožňují ručně nastavovat polohu opěrky hlavy a nožní oblasti, třeba pokud vám natékají nohy, nebo máte potíže s dechem.

Ručně polohovatelné rošty mají vlastní rám, který se nepřipevňuje. Nejsou vhodné pro pružinové matrace a matrace s tvrdou výztuhou, jako je kokosová deska. Hodí se pro pěnové matrace a latexové matrace.

Elektricky polohovatelné rošty

Elektricky polohovatelné rošty umožňují polohování díky elekromotoru s dálkovým ovládáním a zajišťují maximální komfort při spánku a relaxaci. 

Elektricky ovládané rošty ulehčí páteři a uvolní svaly. Umožňují nastavit polohu hlavové a nožní části do libovolného úhlu a správně podpořit určitou oblast těla.

Tvrdost postelových roštů

Nejlepší modely mají až 7 zón tvrdosti, což umožňuje zajistit skvělé vyrovnání polohy a maximalizaci pohodlí při spánku. Při doplnění kvalitní sedmizónovou matrací, bude vaše spaní dokonalé. Kvalitní rošt dejte i na postel z palet.

Počet lamel v roštu

Hustota lamel či dřevěných latí v roštu ovlivňuje jeho nosnost a funkci. Jako standard se dnes považují 28 lamelové rošty s lamelami ve výkyvných pryžových pouzdrech. Maximální komfort při spánku poskytnou 42 a více lamelové rošty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *