Retro dlažby v interiéru jsou opět v kurzu

Vedle moderních, velkoformátových či industriálních typů dlažby se do popředí opět dostávají dlaždice v retro stylu. Díky hravosti vzorů i návratu ke kořenům je s oblibou volí mnozí interiéroví designéři, kteří chtějí vnitřní prostory ozvláštnit a navodit útulnou atmosféru. Retro dlažby se hodí i do moderně nebo minimalisticky koncipovaných interiérů, ve kterých narušují jednotvárnost a fungují jako ozvláštňující prvek.

Retro dlažby patří k současným trendům

Rádi sledujete nejnovější trendy v oblasti interiérového designu a inspirujete se jimi? Pak byste měli vědět, že právě o retro dlažby a obklady je v poslední době velký zájem. S oblibou se používají zejména v prostorách koupelen či toalet a pevné místo mají i v kuchyních. To potvrzuje také interiérová designérka Markéta Balínová: „Naprostým trendem jsou teď keramické dlaždičky různých barev a tvarů. Dále je to kámen, který je trendem a současně klasikou.“ Vzápětí však dodává, že je stále mnoho klientů, kteří nedají dopustit na dekory dřeva a betonu. Právě ty patřily donedávna k největším trendům.

Objevte kouzlo hravých vzorů

Charakteristickým rysem retro dlažeb je barevná hravost a pestrost vzorů. Dlažby v retro stylu se totiž nejčastěji vyrábí v menších formátech, například 20×20 cm. Při pokládce na větší ploše vytváří mozaikový optický efekt a zajímavým způsobem narušují jednotvárnost prostoru. Do kategorie retro dlažby patří i patchwork vzory, které hojně pracují s květinovými motivy či nejrůznějšími geometrickými tvary.

Díky vzrůstající oblibě dlažeb a obkladů v retro stylu je nabídka na trhu velkorysá. Vybírat tak můžete ze stovek vzorů a barevných kombinací. Je jen na vás, upřednostníte-li hravé pestrobarevné dlaždice, nebo se přikloníte k decentnějším typů dlaždic v tmavších a zemitých odstínech. Malé dlaždičky vyskládané vedle sebe však v obou případech ozvláštní jakýkoliv prostor a přinesou viditelnou proměnu.

Načerpejte inspiraci z rustikálního stylu

Rustikální styl bydlení staví na útulnosti, domáckosti i nostalgii. Prim v něm hrají tradiční materiály v čele se dřevem. Důležitý je také odraz poctivé řemeslné práce a pochopení pro nedokonalost. Rustikální dlažba v něm hraje důležitou roli, protože všechny rysy zmiňovaného stylu ještě umocňuje.

Inspiraci z rustikálního stylu však můžete čerpat i při zařizování moderně koncipovaných interiérů. Váš dům či byt nemusí vypadat jako horská chata nebo obydlí prarodičů. Pokud si však z těchto prostorů převezmete jen několik prvků a vhodně je nakombinujete, bude váš domov působit útulnějším a hřejivějším dojmem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *