Jak vyčistit ucpané odpady?

Pokud dlouhodobě čelíte špatně odtékajícím domovním odpadu, ucpané kanalizaci nebo WC, podívejte se jak postupovat a jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.

Špatně odtékající domovní odpad

Pokud voda z dřezu či umyvadla ještě stále odtéká, ale ne tak, jak by správně měla, bývá to způsobeno zachycením zbytků jídel, mastnoty, vlasů a dalších nečistot v sifonu a na stěnách velmi často zvětralého potrubí. Nejjednodušším řešením je čištění odpadů jedlou sodou, anebo použití chemie na čištění odpadů.

Na trhu je mnoho produktů s obsahem hydroxidu sodného, nebo speciální gely, které se lépe zachytí v sifonu a na stěnách potrubí. Při použití chemických přípravků dodržte přesný návod. Chemické prostředky nedoporučujeme používat v případě, když voda vůbec neodtéká.

Jak vyčistit ucpaný záchod či domovní odpad, když chemie nepomůže

U ucpaného domovního odpadu, nebo když chemie nepomohla ucpaný odpad vyčistit, doporučujeme pročistit potrubí pomocí ruční spirály na čištění odpadů. Tu lze běžně koupit v sítích hobby marketů. Sundejte sifon a zkontrolujte, a pokud je zanesený nebo ucpaný, tak jej pořádně vyčistěte.

Čistění odpadu ruční spirálou

Pak vsuňte spirálu do potrubí a natlačte ji až k překážce, kde se spirála zastaví. Pak začněte točit rukojetí a mírně tlačte spirálu do potrubí. Vždy zkuste točit na obě strany. Jakmile začne voda z potrubí odtékat, odpad je vyčistění. Nasaďte sifon a vyzkoušejte, jestli potrubí řádně odtéká a pak pročistěte potrubí ještě raději chemií na čištění odpadů.

Ruční pero na čištění odpadu

V případě ucpaného WC nejdříve vypněte přívod vody a odmontujte hadičku napouštění, pak odmontujte záchodovou mísu a zkontrolujte, zda není překážka v sifonu, anebo v místě napojení WC na odtokové potrubí. Tu stačí odstranit, mísu namontovat zpět a napojit vodu.

Pozor na závady v potrubí

Příčinou špatně odtékajícího nebo ucpaného odpadu nemusí být vždy jen nalepené zbytky nebo zanesený sifon. Příčinou může být i závada na potrubí, jako je vypadlé těsnění, prasklé potrubí, odsazené potrubí od sebe, nebo třeba zmenšený profil díky zvětralému litinovému potrubí. Proto si při výběru specializované firmy zjistěte, zda jsou vybaveni moderní a účinnou technikou.

Kdy volat odbornou firmu na čištění domovních odpadů

Když se vám ucpané potrubí či WC nepodaří vyčistit svépomocí, pozvěte si odbornou firmu na čištění domovních odpadů. Ta udělá veškerou práci za vás rychle a profesionálně. Firma na čištění kanalizace a domovních odpadů by měla disponovat vozy s výkonnou motorovou spirálou a tlakovou vodou na čištění ucpané domovní přípojky s možností odsávání nečistot. Dále by měla disponovat kamerou na zjištění příčiny ucpávání odpadu či potrubí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *