Nenáročné pokojové rostliny – 8 tipů, které vydrží

Pokojové rostliny zvelebí a zútulní náš domov, pročistí vzduch a zlepší nám náladu. Pokud je zapomínáte pravidelně zalévat, zvolte pokojové rostliny nenáročné na zálivku i péči.

1.    Zelenec

Elegantní zelenec si poradí s formaldehydem i xylenem ve vzduchu. Vypadá jako druh traviny a je zcela nenáročný na údržbu. Vyberte pro něj světlé místo bez přímého slunečního záření. Objevíte kouzlo drobných bílých kvítků, ze kterých po odkvětu vyrůstají další výhony rostliny. Díky nim jej lze i rozmnožit.

2.    Lopatkovec

Lopatkovec dosahuje malého vzrůstu a skvěle čistí vzduch. Patří mezi pokojové rostliny do stinných koutů, protože nemá rád velké množství slunečního svitu. Má srpkovité listy a krásné bílé květy, podobné jako jsou květy anturie. Oživí prostor doma i v kanceláři.

3.    Tchynin jazyk

Tchynin jazyk patří mezi nejodolnější rostliny vůbec. Nemusíte ji často zalévat a přemokření jí spíše uškodí. Dopřejte jí trochu slunečního svitu. I když zálivku zanedbáte, často se vám za vaši nepozornost odmění krásnými bílými květy.

4.    Dracena

Oblíbená dracena s dlouhými širokými listy je v mnoha druzích a vyžaduje jen mírnou zálivku v období, kdy roste. Zimu přečká s občasným zalitím a přežije i na suchu. Má ráda světlé, ale ne slunné stanoviště. Ze vzduchu odstraní formaldehyd, benzen, xylen a trichlorethylen.

5.    Tlustice vejčitá

Tlustice je ideální rostlina pro začátečníky. Díky svým krásným a tlustým listům, ve kterých ukrývá vlhkost, vydrží bez vody 3 týdny i během horkého léta. Bohatě stačí, pokud ji budete zalévat třeba jen jedenkrát měsíčně. Její vzhled je velmi dekorativní. Pokud milujete bylinky, tučné listy má i rýmovník. Můžete si udělat i čaj z rýmovníku.

6.    Fíkus benjamin

Fíkus benjamin čistí vzduch od formaldehydu, benzenu a trichlorethylenu. Vyhovuje mu světlé místo bez přímého slunečního záření a vyšší vlhkost vzduchu. Dopřejte mu jen občasné mlžení nebo rosením listů a půdy. Před zaléváním půda musí řádně vyschnout.

7.    Ledviník

Ledviník má rád chladné a vlhké místo. Této kapradině dopřejte pravidelné rosení a zalévání. Hodí se do větrané koupelny, chodby, ložnice i obývacího pokoje. Skvěle také ledviník vynikne umístěný v závěsném květináči. Pokud chcete doma raději něco kvetoucího, zkuste třeba ibišek.

8.    Chamaedorea

Chamaedorea je palma, která miluje přímé slunce a jasné světlo s teplotami 18 až 24 °C, zvládne i teplotu kolem 12 °C. Upřednostňuje vyšší vlhkost vzduchu, které dosáhnete rosením. V dobrých podmínkách vám doma dokáže vyrůst do výšky až 120 cm.

Zkuste samozavlažovací nádoby

Samozavlažovací květináče, truhlíky a nádoby jsou skvělou volbou pro všechny, co nechtějí nebo nemají čas řešit pravidelné zalévání pokojových, ale i venkovních rostlin. Rostlina si díky nim sama z rezervoáru vezme přesně tolik vody, kolik pro sebe potřebuje a zbytek si nechá na horší časy. Díky tomu u rostlin nedojde k přemokření, zahnívání kořenů a vzniku plísní.

2 komentáře u “Nenáročné pokojové rostliny – 8 tipů, které vydrží

  1. Dobrý den,

    již rok mám pokojovou květinu Tlustici vejčitou. Tento druh jsem zvolil pro její nenáročnost. Avšak ani po roce nezapustila kořeny. V květináči je kmínek velmi vratký. Květina zatím neusychá. Vzhledem k skutečnosti, že se uvedená květina má zalévat jedenkrát měsíčně, asi by nebylo rozumné vložit rostlinu do vody, aby zapustila kořeny. Prosím o radu.

    Děkuji

    1. Doporučujeme vysadit do mírně vlhkého písku a nebo písčité kompostové zeminy cca 1:1. Řízky zakoření na plném slunci a při teplotě 15-20°C. Při přesazování se pak nepoužívá výživný substrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *