Kdy a jak stříhat levandule?

Levandule pochází ze Středomoří. Milujeme ji pro její nádherně modré či fialové květy, pronikavou vůni i blahodárné účinky. Levandule zklidňuje mysl, ať už je ve formě éterického oleje nebo sušená v polštářku a odpuzuje i moly v šatníku. Aby se dostatečně rozrostla, je třeba ji správně stříhat nejen po odkvětu i na začátku sezóny.

Levandule se stříhá několikrát do roka

Levanduli je nutné stříhat pravidelně, protože odspodu dřevnatí a mohla by se nám lámat a nevytvářela by hustou spodní část. Proto střih nepodceňujte. Stříháním a omlazováním levandule dojde k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení. Sázejte je na záhony, anebo třeba do květináče z palet.

  • Na jaře – březen až duben
  • V létě po odkvětu – červen až srpen
  • Na podzim – srpen až září

Stříhání levandule na jaře

Na jaře na přelomu března a dubna je ideální čas pro zastřihnutí levandule. Vhodná doba je ve chvíli, kdy rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, uvidíte již malé drobné pupeny s lístečky, které začínají rašit. Podmínkou jarního střihu levandule je také snížení rizika ranních mrazíků. Jarní střih je hlubší, protože se rostlina velmi dobře hojí a obráží.

Starší rostliny nestříhejte o více než 1/3 délky a nestříhejte polokeř do dřeva. Na dřevnatých částech už nové výhonky prakticky neobráží. Pokud byste rostlinu zastřihli moc hluboko, už by asi nevykvetla a mohla by zahynout.

Mladší rostliny s minimálním podílem dřevnaté části, kde stále raší zelené malé lístečky, je možné stříhat více. Doporučuje se ponechat 8 až 10 cm rostliny nad zemí. Na každém stonku musí být ještě 3 až 4 pupeny s mladými lístečky.

Stříhání levandule před květem, při květu a po odkvětu

Další zkracování levandule přichází v době květu. Pokud je chcete vázat do kytiček a nechat sušit, nenechejte je plně rozvinout. Pokud máte rádi jejich květ a vůni na zahradě, nebo třeba pěstujete včelky na zahradě, můžete počkat do odkvětu a stříhat až po něm.

Levanduli stříhejte kolem července až srpna. Stříhají se jen stonky květu až k rostlině, stříhat níže není třeba. I když však ustřihnete stonky víc do hloubky, rostlina se rychle zacelí a přezimuje. Pokud stříháte levanduli ještě před odkvětem, dočkáte se několikanásobného kvetení.

Stříhání levandule na podzim

Při kompletním stříhání levandule před zimou v době srpen až září se postupuje podobně jako u jarního řezu. Tuto variantu moc nedoporučujeme, protože střihem rostlině způsobujme větší rány, které se nemusí stihnout dostatečně zacelit a rostlina může v průběhu tvrdší zimy vymrznout. Doporučujeme proto jen ostříhat nakvetlé či odkvetlé květy. Podívejte se také, jak a kdy stříhat ibišek.

Jak stříhat levanduli

  • Levanduli stříhejte do kola do kulata a tvarujte rovnoměrný bochánek.
  • Ideálně je třeba ji zkrátit o 1/3 konce rostliny.
  • Uschlé výhonky a větvičky úplně ustřihněte.
  • Nikdy nestříhejte do dřeva, když na něm nevidíte nové lístečky.
  • Mladou rostlinu můžete sestřihnout na 8 až 10 cm nad zemí.

Je třeba levanduli zazimovat?

Levandule je odolná rostlina a v zimě je zcela nenáročná. Přes léto má ráda slunce a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Vydrží bez zazimování. Pokud máte mladé rostliny, zakryjte je chvojím. V teplých dnech je můžete odkrýt. Pokud se vám bude dařit, podívejte se, jak se vyrábí pleťová voda z levandule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *