Čím a jak natírat beton – Pracovní postup

Povrch betonu lze natřít, čímž se dají vylepšit kromě jeho vzhledu i užitné vlastnosti. K dispozici je řada nátěrů vhodných na podlahy z betonu a další plochy.

Beton se natírá, abychom ho chránili proti vodě a dalšímu opotřebení vlivem povětrnostních podmínek, snížili prašnost, vylepšili vzhled betonových konstrukcí, případně zaručili snadnější údržbu. Nátěrové hmoty se od sebe liší co do tloušťky nanášené vrstvy, odolnosti proti vodě či chemikáliím, mechanické a povětrnostní odolnosti, ale i v ceně. Nutné je dodržet správný postup i přípravu povrchu.

Penetrační nátěr na beton

Penetrace je pro beton klíčová, jelikož jde o kompozitní stavební materiál z pojiva a plniva. Po zatuhnutí vznikne pevný umělý slepenec. Nejčastější je cementový beton (CB), kde je pojivem cement a plnivem kamenivo plus voda. Speciálním betonem označujeme lehký či těžký beton, rozpínavý či vysoko pevnostní beton, samozhutnitelný beton, vláknobeton, vodotěsný i stříkaný beton. Betony se označují značkou C a dvěma čísly, tedy válcovou pevností a krychelnou v MPa, např. C16/20. Více se dozvíte v článku jak namíchat beton.

Hydroizolační nátěr na beton

Hydroizolace je určena pro hydroizolační nátěry pod keramické obklady a dlažbu v interiérech se zvýšenou vlhkostí, tedy koupelny, sprchy, toalety, prádelny, sklepy, kuchyně, umývárny nádobí, třídírny zeleniny i objekty stravování. Většinou jednosložková, polotekutá hmota na bázi polymerové disperze. Po zaschnutí se vytvoří vysoce elastický, těsný, voděodolný nátěr s dobrou přilnavostí k podkladu. Zde je velmi důležitá drenáž i příprava podkladu.

Asfaltový nátěr na beton

Asfaltový na beton je izolační nátěr proti vlhkosti. Používá se k ochranným nátěrům betonu, omítky, oceli, litiny a dřeva proti působení vlhkosti. Nátěr odolává mechanickým vlivům a vodě, někdy i ropným produktům a většině běžných chemikálií. Některé neodolají organickým rozpouštědlům a teplotám nad 40 °C. Proto je třeba pečlivě vybírat.

Nátěr betonu proti vodě

Impregnační nátěry proti vodě slouží primárně k zachování vysoké funkční i estetické hodnoty domu, podlahy, cesty, dlažby či plotu a ke snížení nákladů vynaložených na jeho pozdější údržbu. Zabraňují poškozování měnícími se klimatickými vlivy a zásadním způsobem také zpomalují stárnutí stavby.

Epoxidový nátěr na beton

Epoxidy jsou typicky dvousložkové hmoty tvořené bází a tvrdidlem. Vynikají vysokou pevností a tvrdostí. Zvyšují fyzikální odolnost i odolnost proti chemikáliím agresivním pro beton. Adheze epoxidů k betonu je při správné přípravě podkladu opravdu velmi vysoká. Kvůli nízké odolnosti UV záření se nehodí do exteriéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *