Tryskání a pískování povrchů památkových budov

Nejenom fasády obytných domů a komerčních budov potřebují řádnou údržbu. Speciální péči si zaslouží také památkově chráněné budovy. I s takovou prací mají pracovníci firmy ARS své zkušenosti. Za čištěním památek se vydávají nejen do měst v České republice, ale i v zahraničí.

Pro čištění památkových budov se používají nejmodernější tryskací systémy, postupy a technologie. Díky tomu mohou vyškolení pracovníci pomáhat památkářům zachraňovat památky pro další generace. Konzultace a příprava, která odpovídá pokynům památkářů, jsou totiž při podobných zadáních nezbytné.

Čištění památek musí být šetrné

Často se využívá metoda mobilního suchého tryskání, vysokotlakého vodního paprsku v rozsahu 300–2500 barů, tryskání suchým ledem. Firma ARS používá elektronicky řízené stroje Torbo se sníženou prašností. Díky tomu mohou čistit nejen obvodové zdi, ale i sklepní prostory a další interiéry.

Při tryskání památkově chráněných objektů, staveb, prvků, soch či mostů se vždy využívají systémy a postupy schválené památkovým ústavem. Před samotným čištěním se provádí testování postupů na vzorcích zdiva.

Tento postup použili při čištění nosníků Karlova mostu. Při práci šlo především o to, sjednotit barevné rozdíly mezi starými a novými bloky. Vedle použití systému TORBO s abrazivem z mletého živce se čistilo i parou.

V Praze pracovníci fimy ARS vyčistili také Negrelliho viadukt, kde práce probíhaly v několika fázích. Pravidelně se firma věnuje také čištění a údržbě fasády budovy Státní opery. S památkáři ARS spolupracoval i při čištění znaku města Prahy. Po konzultacích s restaurátory se čistily především plastiky štítu.

Podobným způsobem ARS postupuje i u soch, kašen a dalších památkově chráněných staveb a částí městského mobiliáře.

Další památkou, která rozšířila úspěchy společnosti ARS je Karlštejn. Na Karlštejně bylo potřeba očistit zdi, památkáři se tedy obrátili na prověřeného partnera. Pro čištění pracovníci firmy ARS použili čisticí systém TORBO a jako abrazivum použili jemný mletý živec. Tryskání nebo chcete-li pískování je činnost, během které se opracovávají různé povrchy proudem jemných částic – abrazivem. Tryskáním lze odstranit nečistoty z různých povrchů.

Vedle významných památek po celé České republice se však podívala firma ARS i do vinných sklepů na Moravě. Konkrétně se podařilo vyčistit přes 1 700 m² cihel ve třech sklepích bývalé sektárny společnosti Víno Mikulov v Mikulově. Tam se však jednalo o použití stroje TORBO pro sanaci zdiva z cihel ve sklepech. Sanace se provádí za účelem odstranění starých nátěrů a omítek, čištění fasád nebo tryskání a čištění cihel sklepů. 

Oproti suchému pískování zajistí přístroje TORBO výrazně nižší prašnost, spotřebu písku a minimální spotřebou vody. Účinnost tryskání pískem se dá zvýšit volbou vhodného abraziva. Pro velmi šetrné tryskání pískem lze použít nástavec, který sníží agresivitu tryskacího paprsku a zároveň zvýší výkon při velkoplošném pískování až o 50 %.

Pracovníci firmy ARS ročně vyčistí velké množství ploch od starých nátěrů, omítek i dalších nečistot. Všichni jsou profesionálně vyškolení, díky tomu si poradí s posouzením i údržbou nejen památkově chráněných budov, ale i fasád bytových domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *