Jak vybrat koberec pod jídelní stůl?

I když se koberce kvůli údržbě do kuchyně často nedává, v některých případech může být dobrým pomocníkem. Pokud zvolíte ten správný, může se stát praktickým a užitečným doplňkem, který zpříjemní práci i pobyt v kuchyni. Podle čeho vybírat?

Aby vás nestudily nohy

Většina lidí koberec v kuchyni nechce a dá přednost odolnější a praktičtější dlažbě či vinylu. Kuchyňský koberec ale místnost příjemně zútulní a zpříjemní. Můžete použít koberec jako oživení interiéru i navození domácké atmosféry. Koberec je ideální volbou, jestliže máte v kuchyni studenou podlahu a nemáte podlahové topení. Můžete chodit i v kuchyni bosí a malé děti se mohou plazit po podlaze.

Koberec pro snadný úklid

Běžné nečistoty a drobky z koberce snadno odstraníte vysavačem, tekuté skvrny vodou se saponátem. Větší, mastné a odolné skvrny vyčistí parní přístroj na mokré čištění, díky kterému lze čistit i bez chemie. I když budete muset koberec v kuchyni uklízet častěji než v jiných pokojích, při správném výběru no není tolik práce navíc.

Koberec z umělých materiálů

U koberce do kuchyně dejte místo vlněných koberců přednost umělým materiálům. Méně zachycují pachy a nečistoty, snáze se udržují a jsou levnější, jako je polyester, akryl, polypropylen i polyamidová vlákna. Mají vysokou pružnost a odolnost vůči biologickým i chemickým látkám. Vhodné jsou i koberce buklé zvané bukláky. Jsou bez vlasu, velmi pevné, odolné a snadno se udržují.

Vybírejte podle hustoty koberce

Nízký vlas s vysokou hustotou je snadnější na údržbu a má delší životnost. Sledujte hmotnost vlasové části koberce udávané v gramech na metr čtvereční. Hmotnost vlasové části se pohybuje mezi 200 až 2 200 g/m², u ručně vázaných může i 6 000 g/m². Někteří výrobci však uvádějí jen celkovou hmotnost výrobku, která nevypovídá nic o kvalitě a lze ji snadno zvýšit přidáním plnidel do rubové části.

Myslete na bezpečnost

Do kuchyně a jídelny se hodí kusové koberce. Snadno se přemísťují, čistí i mění. Některé se dají prát v pračce. Vhodnější je vyšší zátěžová třída. Kvůli bezpečnosti dejte přednost výrobku s protiskluzovou úpravou pro snížení rizika uklouznutí a zranění. Protiskluzovou úpravu můžete nahradit i protiskluzovou podložkou. Koberec bude držet na místě i při vysávání a čištění, což vám usnadní práci.

Koberec podle stylu kuchyně

Koberec by měl zapadnout k celkovému stylu místnosti. Slaďte ho s barvami v kuchyni. Pokud se chystáte změnit barvu stěn, podívejte se jak vymalovat kuchyň. Praktické jsou i vzory, na kterých není vidět každá malá skvrnka. Do kuchyně a jídelny se hodí motivy jídla, nejčastěji ovoce a zeleniny.

Koberec pod jídelní stůl

Koberec pod jídelním stolem udrží nohy v teple. Protiskluzový povrch není tak důležitý. Vsaďte na krátký vlas a schopnost vysoké zátěže. Zvolte dostatečný rozměr, aby se na koberec vešly i jídelní židle odsunuté od stolu. Pod stůl pro 4 osoby dejte koberec 170 x 240 cm, pro 6 osob 200 x 300 cm. Pokud si nejste výběrem jisti, využijte návrhy interiérů od profesionálů, nebo si nechte poradit u prodejce koberců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *