Vodní kámen se nám usazuje na mnoha domácích spotřebičích a kávovary nejsou výjimkou. Vápenné usazeniny časem mohou omezit jejich funkčnost a snížit jejich životnost. Odvápnění je proto třeba provádět pravidelně. Podívejme se, jak na to.
Usazený nános vodního kamene na topných spirálách a dalších částech kávovaru může způsobovat pomalejší přenos tepla, prodloužení doby varu i vyšší spotřebu elektrické energie. Topné spirály se navíc mohou pod usazeninami přehřívat a následně se může celý přístroj poškodit. Vodní kámen je také je živnou půdou pro bakterie a mikroorganismy, které se díky němu více množí.
Jak často čistit kávovar
Obsah článku
Nejnovější kávovary mají integrovaný indikátor, který vás na nutnost odvápnění upozorní. Pokud touto funkcí přístroj nedisponuje, nutnost čištění se odvíjí od tvrdosti vody a četnosti používání kávovaru. Kávovar čistěte jednou za 1 až 3 měsíce. Optimální tvrdost vody je 2-4 mmol/l. Pokud je vyšší, ovlivní to mimo jiné i chuť kávy.
Jak odvápnit kávovar
Většina výrobců vám doporučí originální čističe a odstraňovače vodního kamene od stejné značky, jako je značka vašeho kávovaru. Pokud se vám zdají poměrně drahé, můžete si 30 až 50% roztok kyseliny mléčné vyrobit sami z dostupných a levnějších prostředků. Při použití originálního dekalcifikačního roztoku postupujte podle návodu na obalu nebo v příručce.
Jak odvápnit kávovar bez chemie
Můžeme použít zředěný kuchyňský ocet nebo kyselinu citronovou, aby v neředěném stavu nedošlo k poškození povrchu topných spirál a dalších částí kávovaru. Smíchejte 1 lžíci kyseliny citronové, anebo půl hrnku octa v 1 litru vody. Podobně můžete postupovat i při čištění pračky nebo při čištění žehličky.
Čištění kávovaru octem nebo kyselinou citronovou
Nalijte roztok do zásobníku kávovaru a u nových přístrojů zvolte speciální odvápňovací program. U starších modelů spusťte kávovar a nechte protéct asi polovinu roztoku. Pak jej vypněte a nechte roztok v kávovaru půl hodiny působit. Potom jej opět zapněte a nechte protéct zbytek nalitého roztoku. Pak ještě několikrát pročistěte kávovar čistou vodou a nechte ji protéct přístrojem.
Jak čistit kávovary na espresso s tlakovým čerpadlem
U kávovaru na espresso s tlakovým čerpadlem postupujte podle návodu na použití k danému přístroji. Pokud má váš model zabudovaný dekalcifikátor, mohli byste jej uvedeným postupem při odvápňováním poškodit. Na našem webu najdete i další rady, třeba jak postupovat při čištění trouby nebo při čištění odpadů.