Čištění odpadů jedlou sodou

Jedlá soda udrží pěknou a zářivou barvu hrachu, fazolí či pórku, když ji přidáte do vody na vaření. Ve spíži a na jiných místech se s ní zbavíte zápachu a pachů. Přidat ji můžete i na dno odpadkového koše i do sáčku na odpady proti zápachu.

Vyčistí odpad a odpadní trubky

Šálek jedlé sody nasypete do odpadu, po 1 minutě nalijte 1 šálek teplého octu a za 5 minut 1,5 litru horké vody. Někdy je nutné postup zopakovat. Sklenku jedlé sody také můžete nasypat přes noc do odpadu a ráno ji zalít octem a dvěma šálky teplé vody. Když větší sáček sody nasypete do sifonu a přilijete ocet, po chvíli opadne pěna a pak přidáte vroucí vodu. Buďte raději opatrní, občas se objeví pořádný gejzír z odpadu.

Na smaltované a měděné nádobí

Na pánve a plechy na smažení a pečení vyčistíme pastou z vody a jedlé sody. Smaltované nádobí vyčistí směs 1 lžíce jedlé sody povařené s 1 litrem vody po dobu 10 minut nebo pastou z jedlé sody, kterou čistíme i lednici. Měděné nádobí vyčistíme tak, že posypeme hrnce jedlou sodou, pokropíme octem a půlkou citronu vyčistíme. Po opláchnutí bude měděné nádobí lesklé a jako nové.

Zdroj: intunition.com

Odstranění nečistot z pracovních ploch

Soda je skvělý pomocník na čištění mastnoty a nečistot na povrchu pracovních ploch a všech ostatních plochách v kuchyni. Smíchaná s octem je dokonalá. Samotná poslouží jako abrazivní čisticí prostředek na plochy, jako je třeba mramor a další desky. Jde o přírodní dezinfekční prostředek na skvrny i bakterie. Jedlou sodu vetřete vlhkým hadříkem do plochy, opláchněte vodou a otřete čistým suchým hadrem.

Vyčistíte spotřebiče i nádobí

Naředěná jedlá soda se hodí jako čisticí prostředek na všechny spotřebiče v kuchyni. Na vnější povrchy bílých spotřebičů, zejména na odstranění zažloutnutí a vybělení povrchů spotřebičů použijte 1 sklenku jedlé sody s 2 až 3 šálky horké vody. Povrch spotřebiče umyjte, nechte 15 minut působit, opláchněte čistou vlažnou vodou a osušíte hadrem.

Vnitřní prostory spotřebičů

Na vnitřek horkovzdušné, mikrovlnné i plynové trouby použijte směs 4 polévkových lžic jedlé sody smíchaných s 1 litrem teplé vody. Vyčistíte vnitřní prostory trouby a zbavíte ji i pachů. To samé docílíte i v ledničce. Pasta z jedné sody a vody, kdy 1 sklenku sody a trochu vody smícháme na pastu a hadříkem omyjeme. Soda je vhodná i na vyčištění a osvěžení myčky. Přidejte do myčky 1 šálek jedlé sody a zapněte oplachovací cyklus. Zbavíte ji nečistot usazovaných ve vnitřní části spotřebiče a zbavíte zápachu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *