Jak namíchat beton

Beton je stavební materiál a při stavbě domu jej využijete do základů, na podlahy, stropy, schodiště, vnější úpravy terénu, chodníky, cesty, ploty, zídky či pergoly.

Beton je jedním z nejběžnějších stavebních materiálů. Správné složení je zárukou pevnosti a dlouhé životnosti. Namíchání surovin ve správném poměru závisí na mnoha faktorech. Beton je směsí cementu, drobného i hrubého kameniva či písku a vody. Do betonu se můžou přidávat přísady a příměsi pro úpravu vlastností výsledného betonu podle požadavku.

Tip: Mandelinka bramborová jak se ji zbavit

Složky betonu

Cement v betonu působní jako pojivo a spojuje jeho jednotlivé části v homogenní celek. Cement po smíchání s vodou tvoří cementovou pastu, ta obaluje částečky písku a kameniva, nakonec slepuje tyto části k sobě. Důležitý je poměr cementu, vody a kameniva. Při míchání betonu v míchačce požíváme množství kameniva a cementu v poměru 2:1 až 3:1. Pokud kameniva či písku přidáme do směsi více, nebude nám cement stačit k obalení všech zrn kameniva a budou se z betonu drolit.

Jak namíchat kvalitní a mrazuvzdorný beton

Vzhledem k tomu, že beton mnohdy využíváme ve venkovním prostředí, je třeba, aby dobře odolal případným mrazům. Prevencí před praskáním kvůli mrazu je, aby byl vytvořený beton skutečně hutný a dobře promísený. Beton lze vylepšit různými provzdušňovacími přísadami nebo saponátem na nádobí, který v betonu vytvoří vzduchové bubliny. Na míchačku s objemem 80 litrů stačí jedna polévková lžíce prostředku na nádobí. Tak prodloužíte až několikanásobně životnost betonu.

Betonování základů

Na betonování základů na základovou desku, podkladový beton pod dlažbu či příjezdovou cestu budete potřebovat mnoho kubíků betonu a raději si objednejte beton z betonárny. Na betonárně jsou jednotlivé složky betonu přímo dávkovány pomocí počítače. Pak má beton stále stejné složení a výsledné vlastnosti. Na betonárně beton namíchají rychle a při odběru betonu na betonárce ve větším množství šetříte svůj čas.

Jak se rozhodnout

Při rozhodnutí, zda si beton namíchat sami nebo objednat namíchání na betonárně se odvíjí od potřebného množství betonu, požadované kvality betonu, dostupnosti surovin či vzdálenost betonárky od místa stavby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *