Odstranit mastnotu a připečené kousky jídla z trouby není jen tak. Čím starší jsou usazené nečistoty, tím je těžší je vyčistit. Nejlepší je vyčistit troubu po každém pečení. Samočisticí trouba se naopak vyčistí sama. Má nepřilnavý povrch. Co na něm ulpí, vyčistí se samo. Vysoká teplota spálí nečistoty.
Trouba by se měla čistit vždy ještě teplá, což nám zásadně usnadní práci. Pak stačí teplá voda se saponátem a voda s citronem. Pokud čistíme troubu po delší době, je třeba sáhnout po účinnějších čisticích prostředcích. Na znečištěnou troubu někdy postačí i ocet, sůl, soda či prášek do pečiva.
Čištění trouby jedlou sodou
Obsah článku
Smíchejte půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořte hmotu v podobě pasty. Dbejte na to, aby nebyl přípravek moc řídký. Vnitřní část trouby, kterou si předem předehřejete, pastou vymažte a nechte sodu působit přes noc. Nezapínejte v troubě ventilátor.
Čištění trouby octem
Ráno pak postříkejte vnitřek trouby octem, který si nalijete do rozprašovače. Jedlá soda s octem reaguje tak, že vytvoří pěnu. Tu pak pečlivě stírejte tak dlouho, až bude trouba čistá. Nebojte se pořádně přitlačit, výsledek čistění pak opravdu stojí za to. Pomocí octa snadno vyčistíte i pračku.
Jak vyčistit sklo u trouby
Pokud nejde o letité usazeniny, můžete je zkusit vyčistit i domácími prostředky bez chemie. Připravte si 1 dcl octa a rozmíchejte do něj sáček prášku do pečiva. Přidáme ke směsi i špetku soli. Nechte směs v misce chvíli odstát a počkejte, až prášek vyšumí. Pak potřeme sklo trouby a nechte jej hodinu působit. Nakonec směs setřete houbičkou a omyjte sklo teplou vodou.
Jak vyčistit troubu čpavkem
Amoniak je jedovatý, vydává nepříjemná zápach a je třeba během čistění dobře větrat. Nejprve si rozehřejte troubu na 150 °C. Do jedné zapékací mísy si nalijte litr horké vody a do druhé si nalijte 250 ml čpavku. Pak mísu s vodou umístěte do dolní části a mísu se čpavkem do střední části trouby. Pak troubu vypněte, zavřete a čpavek nechte působit přes noc. Ráno troubu vyčistěte horkou vodou.