Jaká je ideální výška kuchyňské linky a skříněk

Pokud plánujete renovaci kuchyně, nebo si vybavujete nový dům či byt, promyslete rozvržení pracovní plochy, dřezu, skříněk, sporáku a dalších spotřebičů a dalších částí kuchyně.  Promyslete i výšku skříněk.  

Dbejte na správnou výšku i ergonomii

Stejně jako je důležitá výška stropu, je důležitá i výška, šířka a hloubka kuchyňské linky. Pokud totiž bude kuchyňská linka ve správné výšce, při přípravě jídla se nebudete muset hrbit ani natahovat do horních skříněk linky. Ideální výška se odvíjí i od výšky postavy a pro každého je proto trochu jiná. Jistá doporučení jsou ale dána.

Standardní výška kuchyňské linky  

Standardem kuchyňských linek je výška kolem 90 cm. Dnes se však dělají i atypické kuchyně nebo kuchyňské linky na míru. Výška kuchyňské linky se odvíjí od prostorových možností, potřeby úložného prostoru i normy na výšku odsavače par neboli digestoře. Tím nejdůležitějším faktorem je výška osoby, která bude pracovní plochu v kuchyni využívat nejčastěji.

malá kuchyň

Výška postavy a ideální výška pracovní desky od podlahy:

  • výška postavy do 160 cm – výška kuchyňské linky 82 cm
  • výška postavy 161 až 170 cm – výška kuchyňské linky 86 cm
  • výška postavy 171 až 180 cm – výška kuchyňské linky 91 cm
  • výška postavy 181 až 190 cm – výška kuchyňské linky 94 cm

Výška kuchyňské linky IKEA

Klasická výška kuchyňské linky IKEA je 82 cm. Na podložení můžete použít některý ze soklů. V obchodě najdete vystavené vzorové kuchyně plné inspirace a spotřebičů. Sami si ale jednotlivé části můžete sestavit na míru podle toho, jak se vám to hodí. Kuchyně tak mohou být podle vašich představ. Návrh i konzultace je zdarma, doprava až domů, možná montáž a instalace. Záruka je až 25 let.

kuchyň_návrh_czech_designers_PR

Doporučená výška a šířka v kuchyni

Výšky a šířky vycházejí z norem, ergonomie a obvyklého užívání spotřebičů a ploch. Pokud se postavíte ke kuchyňské lince a dáte ruce do pravého úhlu, má být 15 cm nad pracovní deskou. U linky s hloubkou 60 cm je minimální manipulační prostor 40 cm, doporučujeme ale 60 cm. Před linkou má být 90 až 110 cm pro otevření trouby, myčky a spodních skříněk. I malá kuchyň však může být perfektně vyřešená.

Výška skříněk nad kuchyňskou linkou

Horní skříňky bývají kvůli snadnému dosahu vložených věcí mělčí než spodní. Pokud jsou umístěny moc nízko nad pracovní deskou, mohou vám při práci překážet. Neměly by však klesnout níže než 52 cm nad horní hranu kuchyňské desky. Vyšší osoby si je mohou dát výš. Výška kuchyňské linky může být i 2,5 metru.

kuchyň

Výška zásuvek nad kuchyňskou linkou

Elektrické zásuvky ve spodní části kuchyně mají být minimálně 200 mm od podlahy. Elektrické zásuvky nad pracovní plochou 1 200 až 1 250 mm od podlahy podle výšky soklu. Vzdálenost umístění zásuvky od dřezu pak musí být minimálně 600 mm, v dostatečné vzdálenosti od vody. V blízkosti ani nad varnou deskou nesmí být žádná zásuvka. Vypínače mají být 1 200 až 1 250 mm od podlahy, podle výšky soklu. Při rozmisťování zásuvek a vypínačů je potřeba zvážit, odkud chceme ovládat jednotlivá světla, nebo kolik spotřebičů bude v kuchyni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *