Jak vyčistit octem pračku?

Nejenom zbytku prášku, ale i aviváž, mastnota a samozřejmě vodní kámen, jsou hlavními nepřáteli vaši pračky. Díky usazování nečistot dochází k tvorbě plísní a bakterií v pračce, které můžou způsobovat i nepříjemný zápach. Každý spotřebič potřebuje jednou za čas pořádnou údržbu a u pračky to platí možná i dvojnásob. Přitom, pokud chcete, aby vaše pračka byla stále jako nová, stačí na čištění pračky použít obyčejný ocet.

Jak na čištění octem?

Vedle octu doporučujeme k čištění pračky i sodu, která zefektivní celou údržbu. Nejprve tedy nasypte půl hrnku sody do přihrádky, kam dáváte prací prášek. Ocet pak nalijte až po okraj do oddílu pro máchání. Pak už stačí jen nastavit pračku na nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu, tedy 90 až 95˚C a spustit praní. Je vhodné přerušit praní před tím, než přejde do fáze máchání a nevypouštět ji. Můžete ji odmáčet třeba i celou noc. Po odmáčení praní opět spusťte a po doprání celý proces ještě jednou zopakujte, s tím rozdílem, že použijete pouze ocet a cyklus nebudete přerušovat.

Čistá pračka

Manuální čištění

Nyní přichází na řadu manuální úklid. Nejprve vyjměte zásuvku na prací prostředky a propláchněte ji sprchou, jestliže se neodplaví všechny nečistoty, použijte na dočištění starý zubní kartáček. Při čištění pračky nezapomeňte také na otvor, kam se zásuvka umisťuje. Nyní se můžete pustit do těsnění kolem dřívek, které je často zaneseno zapomenutými kapesníky, vlasy a podobně. Zapomínat by se nemělo ani na filtr, právě zanesený filtr bývá častým důvodem, proč pračka nefunguje tak jak má. Filtr naleznete dole na přední straně pračky. Ve filtru můžete opět najít některé poklady, které jste před praním zapomněli vyndat z kapes, filtr tedy opět vyčistěte. Nyní už stačí pračku otřít zvenčí, opět můžete použít starý zubní kartáček na spáry a okraje tlačítek. A jestli vám to prostory dovolí, odsuňte pračku a vymeťte usazený prach.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *