Jak pěstovat orchideje?

Orchideje jsou nádherné pokojové květiny. Existují různé druhy, které vyžadují různé podmínky. Jak si vybrat tu pravou orchidej a jak o ni pečovat? Podívejme se na to.

Pěstování orchidejí na okenním parapetu v bytě

Těmto orchidejím se bude dařit při stálé pokojové teplotě kolem 20 °C. Snesou i vyšší teplotu, potřebují dostatek světla, ale ne přímé slunce a netěsnící okna.

  • Phalaenopsis – nejodolnější, nádherné květy
  • Vanda – velmi atraktivní, dobře snáší i slunce
  • Paphiopedila – někteří zástupci tohoto rodu
  • Dendrobium – někteří zástupci tohoto rodu

Substrát pro epifytické orchideje a jejich pěstování

Orchideje, jako je Phalaenospsis, Vanda či Dendrobium jsou epifytické rostliny a je třeba je denně rosit pro zajištění vysoké vzdušné vlhkosti. Kořeny je vhodné každý den na 20 minut ponořit do vody, nebo je alespoň rosit několikrát denně.

Větve dejte do terária či vitríny a pro vyšší vzdušnou vlhkost a 2x denně roste. Kůru obalte mechem či rašelinou a rostliny upevněte silonem. Epifytické pěstování je nutné u rodu Vanda a méně náročného Ascocenda s hustými vzdušnými kořeny.

Voda by se neměla dostávat do středu listové růžice.

Orchideje lze pěstovat i v průhledných menších květináčích ve speciálním propustném a vzdušném substrátuborkou proplachovanou plavenou křídou, perlitem, kousky molitanu a polystyrenem, s omezeným množstvím živin, který je přiměřeně kyselý. Substrát je vhodný pro většinu orchidejí, jako je Dendrobium, Cattleya,  Oncidium, Phalenopsis, Paphiopedilum, Miltonia a další.

Jak orchideje rosit a zalévat

Nejčastější chybou bývá přelévání. Epifytické rostliny mají vzdušné kořeny a nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Trpí nedostatek kyslíku, uhníváním kořenů a houbovými chorobami. Tvrdá voda způsobuje hromadění solí.

Květináč ponořte na pár minut do nádoby s měkkou vodou, nejlépe odstátou, převařenou nebo dešťovou a nechejte okapat. Destilovanou vodu lze upravit přidáním hnojiva s mírnou stopovou koncentrací.

Které druhy orchidejí vyžadují zimní vegetační klid

Druhy orchidejí, kterým v zimě vyhovuj teplota mezi 16 až 18 °C, na podzim přemístěte na okenní parapet v ložnici nebo do světlé chodby. Pro ty, co potřebují teploty ještě nižší, pod 16 a 15 °C, je ideální chladná zimní zahrada.

  • Oncidium – drobné kvítky v bohatých trsech, křehké listy, množení pahlízami
  • Cambria – hybrid s drobnějšími bohatými květy
  • Cattleya – velké květy, v zimě nutno snížit teplotu pod 16 °C, tvoří pahlízky
  • Cymbidium – trvanlivé a bohaté květy, v zimě teploty 15 ° až 10 °C
  • Dendrobium – bohaté květy, v zimě vyžaduje teploty kolem 15 °C

Zemní orchideje pěstované v květináči

Pěstují se v květináči a vyžadují hojnější zálivku. Substrát udržujte mírně vlhký a občas ho nechte lehce proschnout. Substrát je jemnější než pro epifytické orchideje, vzdušný, propustný a s omezenou zásobou živin.

  • Cymbidium
  • Masdevallia
  • Paphiopedilum
  • Orchisvstavače, všechny u nás rostoucí orchideje s menšími květy

Orchideje patří k rostlinám, které vyžadují speciální péči. Nejsou však jediné. Podívejte se třeba jak pěstovat ibišek, aby se mu u vás dařilo. Poradíme vám také, co dělat na zahradě na jaře a jak založit vyvýšený záhon.

Nejčastější dotazy

Jak podpořit kvetení orchidejí?

Orchideje od jara do podzimu přihnojujte speciálním hnojivem pro orchideje.  Kvetení u teplomilných orchidejí podpoří snížení pokojové teploty o 5 °C během jednoho zimního měsíce. Vhodné jsou i mírné noční poklesy teplot v létě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *