Jak zazimovat jahody?        

Aby jahodníky dobře plodily, nestačí je jen zalévat a pak je sklízet. Abyste měli i příští rok šťavnaté červené plody, musíte rostliny správně zazimovat. Jahodníky potřebují ochranu před mrazy. Zkuste dodržet tyto úkony, které udělají jahodníkům dobře.

Odstranění plevele ze záhonu

Hlavním úkonem na podzim je odstranění plevele ze záhonu s jahodníky. Pokud máte na záhonu černou folii či textilii, stačí vyplet otvory, v nichž jsou rostliny jahodníků vysázené. Odstranit z ní i napadanou hlínu, trávu a listí ze stromů. Na tento odpad se vám bude hodit i kompostér na zahradu.

Odstranění mladých výhonků a starých listů

Staré a suché listy rostlin odstraňte a ostříhejte mladé výhonky. Odstraňte i neduživé a nemocné rostliny, nebo jahodníky napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny proveďte do výšky 5 cm nejpozději do poloviny října, aby nebylo srdce jahodníku příliš odhaleno a stihlo ještě obrůst, než přijdou první mrazíky.

Pokud jsou v tomto období na rostlinách ještě poslední plody, zhodnoťte v souvislosti na počasí, jejich stádiu zralosti a barvě, zda má cenu je ještě nechat dozrát. Pokud jsou plody zcela zelené, rovnou je odstraňte. Nažloutlé plody ještě asi dozrají.

Podzimní hnojení jahodníků

Před zimou je třeba rostlinám dodat dostatečnou výživu, aby v podzimních měsících ještě nabraly sílu a vydržely mrazy. Použijte podzimní hnojiva, která mají správně namíchaný poměr živin pro výživu rostlin před zimou. Hnojivo na podzim by mělo obsahovat méně dusíku a naopak více draslíku, fosforu a vápníku. Hnojivo posílí kořenový systém rostlin a současně zvýší odolnost pupenů, které jahodníky nasadily ještě v průběhu října. Jahodníky pohnojte nejlépe do konce října.

Zálivka jahodníků na podzim a v zimě

I koncem léta, na podzim a v zimě je třeba občas jahodníky zalévat. Rostliny jahodníku proto udržujte vlhké a pravidelně je zavlažujte. Nesmí být delší dobu na v suché půdě ani v průběhu zimy, jinak se zvyšuje riziko seschnutí a vymrzání rostlin. Jahodníky zalévejte pravidelně při suchých mrazech do prvních mrazů. Pokud je suchá a teplá zima bez sněhu a nemrzne, je třeba jahodníky občas zalévat. Důležitá je i ochrana před mrazem, proto udržte sazeničky jahod v teple.

Udržení jahodníků v teple

Aby rostliny bez úhony přežily zimu, je třeba je udržet v teple. Pokud máte jahodníky vysázeny na černé textilii, přitáhne k nim sluneční paprsky a mnohem lépe bude přes zimu předávat teplo rostlinám. Vhodný je i vyvýšený záhon. U jahodníků vysázených volně na záhoně zahrňte krčky rostlin zeminou nebo kompostem, aby se k jejich srdíčkům nedostal mráz. Obložte je slámou, kompostem nebo pytli z juty. Pro ochranu před velkými mrazy je překryjte chvojím nebo bílou textilií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *