Jak na zateplení podkroví? Podrobný návod krok za krokem

Zateplení podkroví důkladně promyslete. I drobná chyba vám totiž může všechnu práci a úsilí zkazit. Sestavili jsme pro vás návod, jak zateplit podkroví svépomocí a vyvarovat se těch nejčastějších chyb.

Zpevněte krov a zvyšte jeho nosnost

Konstrukce krovu tvoří nosnou kostru celého podkroví a držák všech střešních vrstev. Jestliže zateplujete celoplošně, jde o velkou hmotnost a zátěž. Krov je často nutné podpořit a zesílit jednotlivé krokve. Na rozměry a průřez podpůrných prvků doporučujeme oslovit statika pro přesné výpočty výztuh, stažení ocelovými lany i materiálovou výměnu za kvalitnější části krovu.

Připravte samotnou střechu

Střešní plášť se opravuje zvenku dovnitř, proto je nutné zajištění ochrany před deštěm, větrem a sněhem. Rozmary počasí mohou způsobit největší škody. Pohlídejte si správné kladení střešní krytiny i položení a kotvení pojistné hydroizolace.

Osaďte rošt pro kotvení izolace

Před zateplením krovu vytvořte kotvící rošt z dřevěných latí nebo ocelových profilů. Rozměry musí odpovídat izolaci tak, aby šířky i výšky byly vždy o pár cm menší. Izolaci odspodu nahoru postupně vmáčknete do pole. Nebude sjíždět, utěsníte prostor ze všech stran a minimalizujete únik tepla.

Nezapomeňte se chránit rukavicemi, respiračními rouškami či brýlemi. U některých materiálů se mohou drobná vlákna uvolňovat a způsobovat vám zdravotní obtíže.

Vytvoření izolační vrstvy

Izolaci nařežte řezákem podle pravítka o trošku větší než je pole mřížky. Do polí roštu vmáčkněte pásy izolace. Začněte odspodu nahoru, dílce se budou o sebe opírat a nesklouzávají. Vrstvy na sebe musí těsně doléhat. Okraje neudusávejte, ať nevznikají mezery. Pokud je třeba, kotvěte izolaci lanky.

Potažení izolace parozábranou a reflexní folií

Parotěšnící folie zabrání průniku vlhkosti z interiéru do konstrukce krovu. Při špatném položení může vlhkost kondenzovat a trámy trouchnivět. Folii maximálně utěsněte lepicí páskou. Parozábrana se vyrábí i s reflexní vrstvou, která pomáhá udržení tepla v interiéru a využijete ji i při zateplení stropu.

Střešní prostupy a střešní okna

Při zateplení podkroví dejte pozor na střešní prostupy, okenní otvory, rohy a detaily, kde se střešní rovina láme. Hydroizolaci i parozábranu tu zdvojujte, při napojení fólii překrývejte o 10 cm a přelepte lepicí páskou. Mezery vycpěte odřezky izolace. Šrouby a kotvící prvky přelepte páskou.

Finální pohledová vrstva

Pohledovou vrstvu interiéru může tvořit sádrokarton, překližka nebo OSB desky. Tyto povrchy se mohou natřít nebo fungovat jako finální pohledová vrstva. Důležité je tmelení spojů, vyrovnání povrchu, nátěry a moření dřeva vybranou barvou. Poradíme vám také jak na zateplení šikmé střechy.

Nejčastější dotazy

Jakou zvolit izolaci do podkroví?

Izolace mezi krokve a pod krokve se vkládá se mezi dřevěnou konstrukci krovu a pod krokve v jedné či dvou vrstvách. Používá se minerální vata, tedy skelná nebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje vkládat minimálně 30 cm izolantu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *