Jak postavit postel z palet krok za krokem

Pokud si právě zařizujete nebo předěláváte ložnici, nebo jste se jen rozhodli, že si chcete pořídit novou postel, můžete si pořídit originální kousek doslova za pár korun. Postel z palet si totiž i snadno sami doma vyrobíte. Podívejte se jak na to, vaše vlastnoručně vytvořená postel z palet může vypadat skutečně skvěle.

postel z palet

Postel z palet – zdroj obrázku: pinterest.de

Trendem 21. století je renovace, přesněji termín „upcyklace, který je stále více populární. Jeho principem je vdechnout použitým předmětům zcela nový život a pomocí renovace dát věcem zbrusu nový kabát. Vyrobit si ze starých věcí něco originálního můžete i vy. Dobrým příkladem jsou právě postele a nábytek z palet. Z klasických dřevěných palet, které seženete buď zadarmo, anebo doslova za pár korun, se dá vyrobit opravdu téměř vše, co vás napadne. Konferenční stolky, psací stoly, skříňky, knihovny, botníky, zahradní houpačky, židle, lavice, křesla i postele.

postel z palet

Postel z palet – zdroj obrázku: pinterest.de

Postele z palet

Asi nejpopulárnějším kusem nábytku, který se dnes z palet vyrábí, jsou právě postele. Mohou mít celou řadu podob. Můžete začít s výrobou jednoduchého lůžka vyrobeného jen pouhým sešroubováním dvou palet dohromady, anebo si můžete rovnou vyrobit propracovanou a vysoce originální manželskou postel s čelem. Pokud si na vlastnoruční výrobu netroufáte, můžete si postel z palet koupi i hotovou. Dnes je spousta nábytkářských firem, které se na výrobu nábytku z palet přímo orientují.

postel z palet

Postel z palet – zdroj obrázku: pinterest.de

Než začnete s výrobou

Matrace nemusí překrývat celou konstrukci. Pokud bude postel větší, zbude vám praktická odkládací plocha. Efektně vypadá i podsvícená postel z palet. Stačí vložit pod boční části postele stylové lampičky nebo elektrické LED pásky s diodami. K nim si můžete pořídit dálkové ovládání, abyste světýlka mohli ovládat přímo z vaší postele. Váš interiér oživí i přidělané poličky a lampičky na čtení na čelo postele.

Jak vyrobit postel z palet krok za krokem

Postupů, jak si vyrobit postel z palet, najdete třeba na YouTube opravdu mnoho. Existuje spousta videí s návodem, kde pochopíte, že to není žádná věda. Zvládne to každý manuálně zručný kutil.

  • Palety si nejprve upravte na potřebnou délku, včetně těch, co chcete napojit.
  • Odstraňte všechny přebytečné kovové hřebíky, šroubky a spony.
  • Ostatní hřebíky a spony dobře zatlučte, šroubky zašroubujte, aby jejich hlavičky a hrany nikde nevyčnívaly ven.
  • Všechny hrany palet otupte hoblíkem, bruskou nebo pomocí brusného papíru.
  • Vrchní části prken obruste pásovou bruskou a ručně začistěte.
  • Ujistěte se, že z palet nikde netrčí třísky.
  • Postel si sestavte a palety spojte pomocí hřebíků nebo šroubů.
  • Hotovou postel nakonec natřete lazurou, krycí barvou nebo bezbarvým lakem.

Jak je to s velikostí

Vlastnoručně vyrobené postele z palet mohou mít libovolný rozměr. Velikost běžných europalet je 120 x 80 cm. Snadno z nich vyrobíte postel o rozměru 200 x 160 cm. Oblíbené jsou i postele z palet v klasických rozměrech 180 x 200 cm a 200 x 200 cm. Můžete k sobě palety libovolně skládat krátkou i dlouhou stranou a pilkou upravovat. Pokud se rádi díváte z postele na televizi, vyrobte si i televizní stolek z palet.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *