Potrava terarijních zvířat

Životně důležité pro úspěšný chov terarijních zvířat je pitná voda a dostatek kvalitní potravy. Ne náhodou podle statistik umírá každým rokem mnoho zvířat kvůli nesprávné výživě. Jak se tedy o zvířata postarat správně? To se dozvíte v článku.

Jednak to může být nedostatek potravy nebo naopak překrmování, ale také strava nevhodná. Určitě je také důležité vědět, že některá terarijní zvířata se nedokážou napít z misky, ale pijí jen tak, že olizují kapky vody z rostlin v teráriu

Voda je naprostý základ

V prvé řadě musí mít zvíře neustálý přístup k pitné vodě. Musí být samozřejmě čistá, a proto ji nejméně 1x denně nejen doplníme, ale nejlépe vyměníme za čistou. Určitě není „nic proti ničemu“ občas misku vydezinfikovat, ale pozor – řádně vypláchnout! 

Jak již bylo řečeno, ne každé terarijní zvíře se dokáže napít z misky. Proto je třeba zajistit pravidelné rosení rostlin v teráriu. Zvíře si tak můžu vodu olizovat z listů. K tomuto účelu slouží různá rosící zařízení, která terárium rosí v pravidelných intervalech. Jelikož terarijní zvířata pocházejí z tropů, vyžadují vysokou vlhkost. K tomu jim poslouží mlhovače, které vytvářejí jen jemnou mlhu pro zvýšení vlhkosti. 

Krmení – kdy a čím?

Co se týká intervalu krmení terarijních zvířat, nemusíme je krmit každý den. Stačí třikrát týdně. Dospělí hadi dokonce žerou pouze jednou týdně. Každý druh živočicha má jiné nároky, které se však liší i individuálně. A tak neexistuje jednoznačný návod ohledně krmení. Určitě si však před pořízením zvířete zjistěte informace, kolik potravy potřebují. Mláďata musí například žrát denně

Pestrá strava je důležitá

Nevýhodou chovu terarijních zvířat je potřeba naprosté většiny zvířat pozřít živou potravu. Ještěři a žáby se živí převážně hmyzem. Důležitá je samozřejmě pestrost stravy. 

Abychom zvířeti poskytli potřebné minerály a vitamíny, je nutné obalit hmyz ve vitamínovém a minerálním prášku, který si můžete zakoupit v chovatelských potřebách.  Živou potravu se již zdatnější chovatelé mohou vychovat sami doma. Avšak začátečníkům se to nedoporučuje. Ovšem pozor na nezkonzumovaný hmyz. Ten jej třeba z terária odstranit, jelikož by mohl hmyz na terarijní zvíře zaútočit a poranit jej. 

Pro zpestření stravy je vhodné živit zvířata také rostlinnou potravou, jako je například zelenina a ovoce. Samozřejmě je potřeba před podáním potravy tuto dobře omýt. Mnoho vhodných rostlin naleznete také ve volné přírodě. Jsou to například listy pampelišky, jitrocel nebo jetel. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *