Jak odstranit zaschlý olej a další mastné skvrny?

Potřebujete odstranit olejové skvrny z oděvů, plastu, dlažby, betonu nebo dřeva? Podíváme se na to, jak odstranit stolní olej, motorový olej i skvrny od olejové barvy.

Na čerstvé olejové skvrny zkuste žehličku

Na čištění čerstvých skvrn od oleje, másla, mastí, krémů, mazadel nebo vazelíny použijte žehličku, savý papír a rozemletou křídu, bílou hlinku či magnezium.

Skvrnu podložte savým papírem a posypte vrstvou rozemleté bílé křídy, hlinky nebo magnezia, horní vrstvu překryjte savým papírem a ten přežehlete horkou žehličkou. Podle potřeby postup opakujte. Nakonec oděv vyperte v pracím prostředku.

Na starší olejové skvrny použijte benzín nebo mýdlo

Některé starší fleky od oleje vyčistíte pomocí běžného pracího prostředku nebo žlučového mýdla naneseného na skvrnu, kterou promnete, případně zpěníte kartáčkem a pěnu přitom stíráte vlhkou utěrkou. Postup několikrát opakujte, properte vodou a nakonec vyperte v pračce.

Odolné starší skvrny od oleje, vazelíny a mastí odstraňte pomocí technického benzínu, benzenu či trichloretylenu. Vyzkoušet můžete i osvědčené přípravky, jako je Čikuli čistič skvrn, Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny tuk a olej nebo na skvrny oleje, maziva, vosk a dehet. Po vyčištění oděv vyperte v pracím prostředku.

Odstranění skvrn od motorového oleje

Oděvy znečištěné od motorového oleje nenamáčejte do studené vody, jinak se skvrna zvětší a půjde hůře odstranit. Na montérky a pracovní oděvy se skvrnami od motorového oleje použijte namočený savý hadřík do horké vody postříkaný průmyslovým odmašťovačem. Kromě výše uvedených čističů můžete vyzkoušet také čistič Finclub Codi Energic univerzální odmašťovač.

Na méně viditelném místě oděvu vždy nejdříve vyzkoušejte barevnou stálost textilie, aby nedošlo k odbarvení látky. Hadříkem fleky potřete a nechejte 5 minut působit. Pak oděvy vyperte v pračce na 60 °C s běžným pracím práškem a přidejte odstraňovač skvrn. Osvědčil se nám třeba Monteráček na mastnou špínu. Pokud tkanina snese jen 30 °C nebo 40 °C, přidejte trochu běžného Jaru na nádobí.

Odstranění skvrn od olejových barev

Při malování olejovými barvami z poskvrněného pracovního oděvu skvrny seškrábněte špachtlí nebo lžící, fleky polijte stolním olejem, promněte a nechejte 10 minut působit.

Pak na skvrnu naneste terpentýn nebo jiné rozpouštědlo. Látku propláchněte teplou tekoucí vodou a v ruce vyperte pomocí žlučového nebo jádrového mýdla na praní. Nakonec propláchněte teplovou vodou a vložte do pračky.

Vyzkoušet můžete přípravky Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny lepidlo, žvýkačka nebo na skvrny inkoust, kuličková pera, zvýrazňovače, lepidla. Podobné přípravky zabírají také na odstranění rzi.

Jak vyčistit skvrny od oleje z betonu, betonových dlažeb a obkladů

Co nejdříve odsajte olej z betonové plochy suchou a savou utěrkou. Malé skvrny odstraní Jar či Pur. Okolí větších mastných fleků zvlhčete vodou z rozprašovače, aby se nezvětšil. Pak na beton nasypte absorpční materiálu jako je stelivo pro kočky, jedlá soda či piliny navlhčené rozpouštědlem, jako je ředidlo či aceton.

Zakryjte místo fólií a po stranách přilepte lepicí páskou nebo zatižte a nechejte působit alespoň 24 hodin. Pak odstraňte fólii, nechejte materiál proschnout, zameťte smetáčkem nebo odsajte vysavačem. Dle potřeby postup opakujte.

Vyzkoušet můžete také čištění oleje z betonu čističem brzd, nebo přípravky jako je Motip Odstraňovač olejových skvrn a Aktiv čištění zámkové dlažby od oleje a pro vysokotlaké čištění Kärcher aktivní alkalický čistič RM 55 ASF koncentrát.

Jak vyčistit skvrny od oleje z dřevěných povrchů

Vyzkoušet můžete savý papír a žehličku nebo přípravek na nádobí. Pro odstranění olejových skvrn ze dřeva pomocí absorpčního materiálu na skvrnu nasypte jedlou sodu nebo jemné dřevěné piliny a postupujte jako u betonu.  

Mezi osvědčené prostředky na čištění olejových skvrn ze dřevěných povrchů patří Čikuli čistič skvrn, Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny tuk a olej, nebo na skvrny oleje, maziva, vosk, dehet, dále Savo mýdlový čistič dřevo a laminát, anebo Pulirapid Legno čisticí prostředek na dřevěné podlahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *