Světlá výška pokojů

Častou bariérou u přestaven je takzvaná světlá výška pokojů. Mnoho lidí plánuje přestavbu, domu, ale také chaty či chalupy na trvalé bydlení. Mnohdy ale pak bývá kolaudace velký problém, zejména proto, že nevyhovuje podmínkám výška stropů.

Bydlení v přírodě

Mnoho z nás má plány odstěhovat se až děti odrostou do lůna přírody. Naše plány na prodej bytu ve městě a následné přestěhování do oblíbené chalupy, starodávné roubenky či přestavěné chaty na stáří ale mnohdy padnou. Změna domu původně určeného k rekreaci na takzvaný objekt určený k trvalému bydlení, následné přidělení čísla popisného a nutnost kolaudace s tím spojené v mnoha případech totiž neprojdou. Staré domy a chaty mají často kvůli snadnějšímu vytápění velmi nízké stropy. A to norma u budov určených pro trvalé bydlení bohužel neumožňuje jejich kolaudaci.

Světlá výška stropů

Norma ČSN 734301 pamatuje na to, kolik prostoru má mít, která obytná místnost v domě. Především tato norma dbá na to, aby všude bylo dostatečné množství vzduchu. Výšky stropů jsou také dány touto normou, a to hned z několika dost pádných důvodů. Jde zejména o důvody hygienické, ale i požární a v neposlední řadě také bezpečnostní. Stejné předpisy fungují ve všech zemích Evropské unie i mimo ni. Rozměry výšky stromu musí být minimálně 2,1 m, ale někdy i vyšší.

Minimální výška místnosti

Jak počítat výšku stropů

Výška jednotlivých místností se počítá jako takzvaná světlá výška. Rozměr je počítán mezi podlahou a nejnižším bodem stropu, což může být třeba spodní hrana trámu nebo onoho výklenku. Povolená výška ale také není celém domě stejná.

Minimální světlá výška místností

  • místnosti a prostory rodinného domu, do kterých se vstupuje, mají mít min. 2,1 m
  • sušárny, prádelny, žehlírny mají mít 2,3 m
  • obytné místnosti v podkroví mají mít 2,3 m
  • prostory pro osobní hygienu mají mít 2,3 m
  • obytné místnosti rodinných domů mají mít 2,5 m
  • obytné místnosti bytových domů mají mít 2,6 m

Místnosti se šikmými stropy mají ale navíc další požadavky. Mají-li skosené stropy, musí mít minimální světlou výšku nejméně nad ½ podlahové plochy vymezenou rovinou kolmou k rovině podlahy, protínající rovinu zkoseného stropu ve výšce 1,3 m nad podlahou.

Obytná místnost – definice

Obytná místnost je dle ČSN část bytu, jako obývací pokoj, ložnice či jídelna, která splňuje požadavky zvláštního předpisu, je určena k trvalému bydlení a má minimální podlahovou plochu 8 m². Pokud tvoří byt pouze jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m².

Podkroví – definice

Definice dle ČSN 73 4301 – “přístupný vnitřní prostor nad posledním nadzemním podlažím vymezený konstrukcí krovu a dalšími stavebními konstrukcemi, určený k účelovému využití“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *