Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě?

Máte vlhké zdi domu nebo se na nich tvoří plísně? Pozor na to, vlhkost v domě není dobrá pro vaše obydlí, ale hlavně ohrožuje i vaše zdraví. Navíc při vysoké vlhkosti je vyšší energetická náročnost celé stavby.

Jaká je správná vlhkost?

Optimálním rozmezím je mezi 40 až 60 procenty. Jestliže je vlhkost pod 40 % zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění dýchacích cest. Naopak vysoká vlhkost vede k alergickým reakcím, množení roztočů, bakterií, atd. Jakmile vlhkost přesáhne hranici 70 %, objevují se plísně nejenom na stěnách ale i pod koberci, na nábytku a dokonce i na textiliích či obuvi. Prvním signálem vysoké vlhkosti v místnosti je orosené vnitřní strany oken. Doporučujeme koupi vlhkoměru, který pořídíte i za 100 – 200 Kč.

Teploměr s vlhkoměrem

Proč se plíseň tvoří a jak nad ní vyzrát

Příčin nadměrné vlhkosti v místnosti může být hned několik, většinou na vlhkost a plísně trpí spíše starší domy, nicméně i u novostaveb to není nic neobvyklého. Problém s orosenými skly či vlhkými zdmi se nejčastěji vyskytuje v kuchyních a koupelnách. Je to způsobeno párou z vaření, sprchování, praní a sušení prádla. Nicméně příčinou může být i špatná stavební konstrukce, při takovém problému se neobejdete bez zásahu odborníka.

Efektivně větrejte

Při boji proti vlhkosti je nejdůležitější efektivní větrání. Větrání je dokonce užitečnější než topení, jakmile máte tedy možnost, větrejte. V zimě se snažte větrat krátce, ale intenzivně, takže uděláte i průvan. Především doporučujeme postupovat tak, že místnost vytopíte na vyšší teplotu a poté krátce vyvětráte. Stírejte vlhkost z oken. Tento postup pravidelně opakujte, výsledek by měl být znám přibližně po týdnu.

Chemické přípravky proti plísním

Pokud vám vytápění ani větrání nepomohlo a doma máte stále vlhko či plísně můžete to řešit i jinak. Jestliže vás trápí plísně na stěnách, můžete si pořídit některé chemické přípravky proti plísním, které seženete v drogerii. Další možností jsou pohlcovače vlhkosti.

Pohlcovače vlhkosti

Pohlcovače vlhkosti s tabletami či pytlíčky nasají vodu ze vzduchu a ta odkape do nádržky. Efektivnější jsou však elektrické odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče. Fungují tak, že nasají vlhký vzduch, který se přes chladič ochladí na úroveň teploty rosného bodu, díky čemuž nedochází k udržování vody ve vzduchu. Voda odkape opět do sběrné nádobky. Správně vysušený vzduch se potom opět vrací do místnosti.

Vysoušení vlhkých zdí

Při nadměrné vlhkosti zdí zkuste horkovzdušné vysoušeče, které se používají v uzavřené místnosti. Umísťují se ve vzdálenosti 70 až 100 cm od zdi, aby proud teplého vzduchu foukal na širší plochu a nezpůsobil pozdější popraskání. Během vysoušení je zapotřebí zajistit výměnu vzduchu tak, aby při otevření oken a dveří teplý vzduch proudil do horní části místnosti nebo horního patra. Posouvejte vysoušeče po osmi hodinách pro docílení stejnoměrného prohřívání zdí.

Užitečné tipy proti plísni

  • Pokud v chladném období roku sušíte prádlo v bytě, nebo delší čas žehlíte, zkuste při tom intenzivně větrat.
  • Jestliže se v koupelně po sprchování či koupeli vytvoří větší množství páry, koupelnu dobře vyvětrejte oknem, nebo do ní instalujte větrák.
  • Při vaření vzniká mnoho par, a proto si do kuchyně pořiďte účinnou digestoř.
  • Jestliže v zimě nevytápíme některé místnosti, vpusťte do nich teplo z ostatních místnosti a zmíněné místnosti alespoň temperujte.
  • Při pravidelném zalévání a rosení květin hlídejte, aby rozprašovač zbytečně nestříkal na stěny, dřevěné poličky a parapety.
  • Nábytek dávejte 15 až 20 cm od zdi, ať zeď dýchá.

Osvědčené vápno

Na trhu najdete velké množství výrobků proti plísni a vlhkosti. Můžete zkusit i osvědčenou dezinfekci, kterou je vápno bez dalších příměsí. Na očištěnou zeď naneste 2 až 3 nátěry hašeného vápna. Stěna pod vápnem dýchá a vápno likviduje plísně. Vápenný nátěr drží na stěně, dřevě, kameni i panelu a je levnější. Při práci používejte ochranné brýle i rukavice a další pomůcky. Někdo používá i roztok hašeného vápna a dezinfekce v podobě Sava. Na 5 l vápna dejte 1 dcl Sava.

Modrá skalice

Plíseň omyjte vlažnou vodou štětkou nebo štětcem. Stěnu nechte 24 hodin schnout. V drogerii koupíte modrou skalici neboli síran mědnatý. Ve 2. litrech studené vody rozpusťte 10 dkg modré skalice a roztokem natřete napadená místa plísní. Nechte znovu 24 hodin zaschnout a nátěr zopakujte. Po dalších 24 hodinách vymalujte. I modrá skalice dráždí pokožku, proto je nutné používat ochranné rukavice a brýle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *