Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě?

Máte vlhké zdi domu nebo se na nich tvoří plísně? Pozor na to, vlhkost v domě není dobrá pro vaše obydlí, ale hlavně ohrožuje i vaše zdraví. Navíc při vysoké vlhkosti je vyšší energetická náročnost celé stavby.

Jaká je správná vlhkost?

Optimálním rozmezím je mezi 40 až 50 procenty. Jestliže je vlhkost pod 40 % zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění dýchacích cest. Naopak vysoká vlhkost vede k alergickým reakcím, množení roztočů, bakterií, atd. Jakmile vlhkost přesáhne hranici 70 %, objevují se plísně nejenom na stěnách ale i pod koberci, na nábytku a dokonce i na textiliích či obuvi. Prvním signálem vysoké vlhkosti v místnosti je orosené vnitřní strany oken. Doporučujeme koupi vlhkoměru, který pořídíte i za 100 – 200 Kč.

Teploměr s vlhkoměrem

Proč se plíseň tvoří a jak nad ní vyzrát

Příčin nadměrné vlhkosti v místnosti může být hned několik, většinou na vlhkost a plísně trpí spíše starší domy, nicméně i u novostaveb to není nic neobvyklého. Problém s orosenými skly či vlhkými zdmi se nejčastěji vyskytuje v kuchyních a koupelnách. Je to způsobeno párou z vaření, sprchování, praní a sušení prádla. Nicméně příčinou může být i špatná stavební konstrukce, při takovém problému se neobejdete bez zásahu odborníka.

Při boji proti vlhkosti je nejdůležitější efektivní větrání. Větrání je dokonce užitečnější než topení, jakmile máte tedy možnost, větrejte. V zimě se snažte větrat krátce, ale intenzivně, takže uděláte i průvan. Především doporučujeme postupovat tak, že místnost vytopíte na vyšší teplotu a poté krátce vyvětráte. Tento postup pravidelně opakujte, výsledek by měl být znám přibližně po týdnu.

Sáhněte po pomoci

Pokud vám vytápění ani větrání nepomohlo a doma máte stále vlhko či plísně můžete to řešit i jinak. Jestliže vás trápí plísně na stěnách, můžete si pořídit některé chemické přípravky proti plísním, které seženete v drogerii. Další možností jsou pohlcovače vlhkosti.

Pohlcovače vlhkosti s tabletami či pytlíčky nasají vodu ze vzduchu a ta odkape do nádržky. Efektivnější jsou však elektrické odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče. Fungují tak, že nasají vlhký vzduch, který se přes chladič ochladí na úroveň teploty rosného bodu, díky čemuž nedochází k udržování vody ve vzduchu. Voda odkape opět do sběrné nádobky. Správně vysušený vzduch se potom opět vrací do místnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *