Jak opravit odlepenou tapetu?    

Tapety se v hojně využívaných prostorách mohou poměrně snadno odlepit nebo poničit. Často nám na nich vzniknou škrábance a trhliny. Ne vždy je třeba tapety zcela vyměnit za nové. Pokud se jedná o drobné poškození, nebo se jen tapeta někde odlepí, přilepení či oprava tapet vám zabere jen pár minut a poškozené místo na tapetě dokonale zamaskujete. Jak přilepit tapetu a jak opravit poškozené tapety?

Co budete potřebovat

  • Odlamovací nůž
  • Lepidlo na tapety
  • Tmel nebo sádra
  • Štětec a špachtle
  • Barva

Nalepení odlepených rohů tapety

Přilepení odlepené tapety patří mezi nejčastější nutné opravy. Pokud se hrubovláknité nebo papírové tapety pouze odlepí v rohu, uvolněný kus tapety nejprve navlhčete vodou pomocí štětce. Díky tomu se tapeta mírně roztáhne. Následně si vezměte na pomoc připravené disperzní lepidlo, natřete pomocí štětce podklad a tapetu dobře přitiskněte ke zdi. Disperzní lepidlo na opravy tapet můžete zakoupit i v tubě a použít ho na tapetové bordury nebo na spoje.

Odstranění otvorů po hmoždinkách

Velmi rychle se dají v interiéru opravit také otvory po hmoždinkách nebo malé trhliny na tapetách. Připravený tmel naneste přímo z tuby a pak tuto hmotu pomocí špachtle důkladně rozetřete na poškozené místo. Tubu s hotovým tmelem je vhodné před použitím v rukou prohníst, aby se hmota uvnitř tuby dostatečně promísila.

Vystřižení náhradního tapetového dílu

Při tapetování je dobré si vždy uschovat zbytek tapety pro účely opravy. Někdy se dá stejná tapeta i dokoupit. Pokud se vám ani jedno nepodaří, zkuste vybrat co nejpodobnější barvu, motiv či vzor, aby měla oprava smysl a výsledek byl dokonalý. Nejprve si podle velikosti poškozeného místa vystřihněte dostatečně velký náhradní díl. Vystřižený náhradní kousek tapety přiložte ke stěně k poničenému kusu tapety. Pak původní i novou tapetu prořízněte pomocí odlamovacího nožíku.

Vyjmutí poškozené části tapety

Vyjměte poškozenou část staré tapety. Pokud to nepůjde prsty rukou, pomozte si nožem nebo špachtlí. V tomto případě se vám může hodit i rada jak odstranit starou klihovou barvu. Pokud jsou na stěně nějaké nerovnosti, zarovnejte je pomocí špachtle a tmelu nebo sádry. Pak můžete vložit náhradní díl tapety.

Přilepení náhradního dílu tapety

Do místa původní staré a poškozené tapety naneste lepidlo a ihned aplikujte připravený náhradní kus tapety, kterou jste si před tím vystřihli. Nový kus tapety musí zcela přesně sedět do otvoru a nesmí se překrývat s původní tapetou. Tapetu silně přitiskněte ke zdi, aby dobře přilnula k lepidlu a držela na stěně.

Finální úprava po nalepení tapety

Zbytky lepidla v okolí opravovaného místa po nalepení tapety ihned setřete, ještě než zaschne. Po zaschnutí by se vám to už nepodařilo. Pokud máte původní tapetu natřenou barvou, v poslední fázi opravené místo přetřete barvou, která je na původní tapetě. Přetřete kompletně celou tapetu, aby byla barevně celistvá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *