Jaký přímotop pro vás bude ten pravý?

Někdo nedá na přímotopy dopustit, jiní jim nemůžou přijít na jméno. Nicméně, přímotopy se lehce regulují, okamžitě ohřejí vzduch v místnosti a jejich pořizovací cena je v porovnání s ostatními možnostmi vytápění minimální. Na trhu dnes najdete několik typů topidel a v široké nabídce je obtížné vybrat ten správný. V následujícím textu vám představíme základní druhy přímotopů.

Horkovzdušná topidla

Tento druh přímotopu se hodí zejména na lokální vytápění (vyhřívá se jen jedno místo v prostoru), výkonnější pak mohou zvládnout vytopit i menší místnost. Tyto topidla přetvářejí elektřinu na teplo prostřednictvím odporových článků. Mezi výhody patří to, že ihned vytváří teplo, jsou lehké a jejich cena není vysoká. Avšak jejich hlavní nevýhoda je taková, že po vypnutí téměř okamžitě zchladnou, tedy neposkytují žádné teplo. Zároveň nejsou vhodné pro alergiky, jelikož proudící vzduch víří prach.

Konvektory

Konvektory jsou opět vhodné pouze do menších místností, popř. jako doplněk k vytápění. Fungují tak, že nasávají studený vzduch a ten je topným tělesem ohříván a vracen zpět do místnosti. I konvektory jsou relativně levné, jejich chod je tichý a opět se s nimi dobře manipuluje, jelikož jsou lehké. Zároveň však nejsou vhodné do místností, kde se nachází alergici. Proudící vzduch víří prach a navíc díky vysoké teplotě topné spirály dochází k přepalování prachu ve vzduchu.

přímotop

Olejové radiátory

Olejové radiátory vypadají téměř stejně jako klasický radiátor, na rozdíl od něj je však pojízdný. Hodí se do malých a středně velkých místností. Hlavní jejich předností je dobrá akumulační schopnost, po vypnutí tedy po určitou dobu stále hřejí. Další výhodou je i to, že nevíří prach a jejich chod je velmi tichý. I radiátory mají však své nevýhody, doba nahřívání je delší a navíc spotřebují více elektřiny.

Infračervené zářiče

Zářiče fungují tak, že nejprve ohřejí předměty a zdi v místnosti a až poté se teplo odráží do prostoru. Opět tedy nedochází k víření prachu a jejich pořizovací cena je nízká. Nicméně tento druh topení je vhodné použít spíš jako lokální, jelikož zahřívá ty předměty, osoby nebo zdi, na které je natočen. Je tedy vhodný spíše pro krátkodobé vytápění např. koupelny. S infračervenými zářiči je navíc spojená vysoká spotřeba elektrické energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *