Jak seřídit balkonové dveře?

Pokud potřebujete seřídit plastové dveře od balkonu, nemusíte hned volat odbornou firmu a platit za jejich služby. Bude vám stačit pouze imbusový klíč a hravě je zvládnete seřídit i sami. I když nejsou všechny dveře stejné, princip je obdobný. Stačí najít šroub, kterým nastavíte vhodnou polohu dveří.

Seřízení balkónových dveří

Seřízení balkónových dveří pro vstup na balkon nebo do nové lodžie je celkem jednoduché a zvládnete to i sami. Jestliže máte plastové balkónové dveře, občasné seřizování je nutné k tomu, aby dveře nedrhly a správně doléhaly. Můžete si pozvat odborníka, který vám seřídí dveře i plastová okna, nebo si seřízení balkónových dveří vyzkoušet sami. Budete k tomu potřebovat imbusový klíč a k tomu návod od konkrétního výrobce kování, které ve svých balkónových dveřích máte.

Návod si můžete si podle značky kování vyhledat i na internetu. Tam je jasně popsáno, jak seřídit klasické i dvoudílné balkónové dveře a zvládnete to snadno.

Pozor na vlivy teplotních změn

Vlivem teplotních změn v zimě i v létě a také díky časté manipulaci nám balkónové dveře v pantech lehce pracují a časem se mohou špatně dovírat nebo drhnout. S tím počítají i výrobci balkonových dveří. Proto je dobré alespoň jednou ročně dveře zkontrolovat a seřídit. Tím jim značně prodloužíte jejich životnost a zajistíte jim správný chod. Ideální je kontrolovat a seřizovat balkónové dveře preventivně. Pokud jste zaznamenali drhnutí dveří nebo fakt, že dveře od balkonu špatně těsní, anebo že klika dveří jde ztuha a obtížně dovírat, je nejvyšší čas plastové balkónové dveře seřídit.

Vezměte si imbusový klíč

První krokem je při seřizování plastových dveří sundání krytky. Seřízení plastových balkónových dveří se provádí u výškového i stranového nastavení a k tomu je třeba seřídit přítlak. Není žádnou zajímavostí, že křídlo dveří je často posunuté k pantové straně. Seřízení přítlaku se dělá pomocí nastavení uzavíracích bodů. Proto v problematických místech nastavte dle potřeby seřizovací šroub. K tomu třeba jen imbusový klíč. Kování balkónových dveří alespoň jednou ročně promažte, očistěte kovové části od staré vazelíny a dejte na ně novou vazelínu. Důležité je i správné seřízení pantů dveří.

Často kladené otázky

Jak utěsnit balkonové dveře?

K utěsnění několikamilimetrové mezery poslouží samolepící gumové těsnění v různých profilech a délkách. Využít lze i nalepovací pěnové těsnění z PUR pěny, které se hodí k utěsnění balkonových i vchodových dveří.

Jak zavírat balkonové dveře z venku?

Pokud chcete mít možnost balkonové dveře zamykat zevnitř i zvenku, je třeba zvolit variantu se speciálním kováním v bezpečnostním provedení se zvedačem křídla. Balkonové dveře jsou v tomto případě navíc vybaveny balkonovou pojistkou a madélkem z venkovní strany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *