Hnědá barva v domácnosti a její využití

Hnědá barva se sice od světla moc neodráží a při nevhodném použití může působit temně a pesimisticky, při správném použití však ve většině lidí evokuje pocit domova, pohodlí, útulnosti a domácí pohody. Jak ji správně použít?

Hnědá barva je barvou přírody a země, proto nás umí ukotvit, což doma hledáme nejvíc. Většinou v nás evokuje příjemné a pro nás příznivé pocity. I přesto, že téměř neodráží světlo, spojujeme si ji s přírodou, přírodními materiály a vším, co je nám blízké. Hnědá je barvou dřeva, půdy, kožešiny a působí na nás pozitivně.

Hnědá barva v interiérech

Hnědá barva proto v interiérech nachází široké uplatnění. Velmi často se objevuje i na podlahách, protože je zároveň symbolem stability a stálosti. Člověk má při jejím použití na podlaze pocit bezpečí. Navíc se používá i na nábytku. Hnědá barva si perfektně rozumí s béžovou a krémovou. Myslete na to, až ji budete chtít použít.

Hnědá vyvolává pocit klidu a bezpečí

Hnědá barva v nás vyvolává pocit klidu, pohody a bezpečí, tedy přesně ty pocity, které si s domovem všichni chceme spojovat. Hnědou si podvědomě spojujeme i se soukromím a diskrétností, což je pro útulný domov ideální kombinace. Můžete vybírat vhodné barvy do různých pokojů i podle čínského učení, jako je ložnice podle feng shui.

Ložnice

Základní pravidla pro použití hnědé barvy v interiéru

Při využití hnědé barvy v interiéru byste se měli řídit jedním základním pravidlem. Používejte jen materiály, které jsou přirozené hnědé, jako je přírodní dřevo, ratan, bambus či kožešina. Hnědá barva tedy rozhodně patří na dřevěný nábytek i podlahu ve všech jeho podobách. Patří i na kůži na sedacích soupravách, pohovkách i křeslech a všechny kožené doplňky. Interiér doplňte hřejivými kožešinami. Nebojte se hnědou barvu použít třeba i na koberec s vysokým vlasem.

r

Výhody hnědé barvy

Výhodou hnědé barvy je fakt, že díky tomu, že je pokládána za neutrální a přírodní, hodí se prakticky ke všemu. Je decentní a elegantní. Stejně jako v případě šedé je však třeba zvážit, kolik a jaký odstín jí v interiéru použijete. Tmavé tóny místnost opticky zmenší, takže sluší více prostorným místnostem. V malých prostorách použijte světlé tóny. Využít ji můžete i na doplňky, textilie a detaily na dekoracích.

luxusní kožená sedačka

Hnědá barva a kombinace

Hnědá barva perfektně funguje v kombinaci s bílou a s béžovými i krémovými odstíny. Nádherně vypadá i v kombinaci s modrou. Tyto kombinace jsou velmi efektní, a i když jsou kontrastní, nijak nenaruší pocit harmonie. Ukotví nás, dají nám pocit bezpečí, pohodlí a pohody. Hnědá barva se dá hezky kombinovat i se zelenou. Pozor si dejte na výrazné odstíny doplňků, jako je červená barva a použijte je v malé míře.

Hnědá barva v místnostech

Zatímco v kuchyni a obývacím pokoji nejlépe vyniknou kakaové tóny, tmavší odstíny můžete využít například v koupelně. Kávová a karamelová se krásně hodí hlavně jako barva do ložnice. Kombinujte ji především s béžovou nebo čistě bílou a šedou. Pro oživení ji zkuste zkombinovat s jakýmkoliv pastelovým odstínem, třeba s pudrově růžovou, jemně žlutou nebo oranžovou barvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *